| Voicu_Petrica_1993 a întrebat:

Am si eu o nelamurire, am cumparat un laptop de gaming aproximativ 6 luni in urma, are win 10 pre-instalat! Am incercat sa schimb windowsul si nu pot, am incercat de la xp pana la ultimul win aparut si nimic, nu pot!
Eu de obicei repar laptopuri, calculatoare dar asa ceva nu am mai intalnit decat la acest laptop, nu dectecteaza windowsul sau daca il detecteaza se blocheaza cand vreau sa dau pe win si sa intru la setari!
Ma poate ajuta cineva? DAU SI EU O BERE SAU CAFEA!

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

De vrei sa schibi windowsul can cel mai probabil e 10 e cea mai buna versiune pentru el. Lol, XP nici macar nu cred ca e compatibil cu procesoarele noi, si is sanse mari sa nu fie nici 7. Daca e i7 8xxx ca model atunci nu ai sanse sa folosesti altceva in afara de 10. Sau poate o distributie de linux daca preferilaughing

| Bizon95 a răspuns:

Pe laptop-uri mai noi de cativa ani buni NU poti sa pui alt windows decat windows 10
mai nou asta se intampla si la proacele de la Intel de la generatia 7 in sus

deci incearca sa faci un windows cu media creation tool:
https://www.google.com/search?q=media+creation+tool
https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10
sa il salvezi ca iso si sa il pui pe stick cu rufus
sau chiar sa il downloadezi cu rufus, mai nou are posibilitatea asta