| Alex_Irimia_1994 a întrebat:

Am si eu o problema cu netul...am internet de la Digi si mi-am bagat net de 300 de megapixeli... faza e ca pe orice telefon sau laptop care se conecteaza la el merge greu netul.Am intrat la setari si in log de 300 de mega imi arata 72.Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Ma tem ca faci niste confuzii.

Megapixel este pentru poze.

Megabit este pentru internet.

Ceea ce vezi tu acolo, acel 300 megabiti sunt capacitatea maxima teoretica. Practic e calculata. Deoarece nu poate fi atinsa sau depasita vreodata de routerul respectiv si e data de limitarea tehnologica.

Si oricum ar fi reprezinta viteza de conectare a device-ului (telefon, laptop, etc la router). Nu o vei atinge pentru ca si telefonul sau oricare alt device ar trebui sa stie si sa poata. Si in general nu e cazul).

Apoi viteza de conectare la internet este ce iti ofera providerul. Si in general este pana in maxim 100 megabiti in cea mai fericita situatie. De regula se invarte in jur de 6...12 megabiti.

Cu alte cuvinte nu vei avea niciodata acea viteza pe internet.

Sper ca te-am mai lamurit.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema e de la routerul tau cel mai probabil, daca nu scrie Gigabit pe el, degeaba ai viteza.

| NAT0 a răspuns:

Megapixelilaughing
Este de la ei, sună, vorbește și așa poți remedia problema cu cei 300 de MB (megabyte).
Dacă nu se remediează problema îți schimbi providerul.