| catalinhomessi a întrebat:

Salut, am si eu o problema cu PC-ul de ceva timp si suna cam asa:Cand aprind calculatorul se incarca pana cand imi apare "Welcome" si dupa aceea se stinge, cateodata intra si in desktop dar dupa cateva secunde se stinge.Ma poate ajuta si pe mine cineva? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Liviucu a răspuns:

Problema semnalata de tine nu este din cauza OS-ului. Ori supraincalzirea procesorului sau a sursei si el se stinge pentru siguranta calculatoruluil, ori iti este arsa o componenta din el, sau, daca nu este inca se va arde, e pe duca. Du unitatea undeva la cineva specializat ca ei au niste scule cu care verifica fiecare chichita in parte in maxim 5 minute, repararea ramanand la alegerea ta, desigur. Succes!

5 răspunsuri:
| Liptonel a răspuns:

Am avut si eu o problema asemanatoare, cand il stingeam mi se aprindea din nou. Parerea mea, poate sa fie o atingere ceva, dar din fericire sa speram ca este ceva gen "din setari", intra la start -> All programs -> Accessories -> System tools -> System restore, si trebuiesa iti alegi tu o data din calendarul ala de acolo, pe care vrei, ca sa iti "restarteze" sistemul, cu setarile de atunci, fisierele care le aveai in PC la data respectiva, cu tot ce aveai in el atunci, este posibil sa pierzi ceva date din el, asa ca mai bine salveaza pe un hard extern / stick / cd, ce ai tu mai important prin el. happy
Dupa ce iti alegi data si vei da ok, next si ce mai e pe acolo, si vei vedea ca incepe sa lucreze, va dura cam o ora, aproximativ. Sa speram ca asa va merge, daca nu trebuie sa umli prin el :-

| WeeD a răspuns:

Iti apare cumva ceva albastru 1-2 secunde si se inchide? Daca da, insaleaza windowsu`

Răspuns utilizator avertizat
| DiDu_7700 a răspuns:

Am patit si eulaughing Dai 2 pumni in spatele monitorului si gatalaughing

| Gyuliano a răspuns:

Problema este de la pasta dintre procesor si cooler. Ea asigura transferul termic pentru ca ramane la o terperatura normala de functionare. Poti verifica daca e de la asta in BIOS la Pc Health. Acolo apare temperatura si daca se ridica peste 60-70 grade asta e problema. Sau mai poate fi de la sursa dar nu cred ca si in cazu de fata.