| Anonim420420 a întrebat:

Salut, am si eu o problema cu un laptop conectat la tv prin hdmi. Cand ma uit la un film si tin laptopul deschis se vede perfect, dar cand inchid clapa se face ecranul jumatate pe tv. Ce sa setez sa nu mai fie asa?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand inchizi capacul, laptop-ul se comuta in regim economic (standby).
Poti inchide complet laptop-ul si atunci nu se va vedea pe TV imagine de la el.
Setarile pentru capacul inchis si functiile butonului de pornire le gasesti in sectiunea de economisire al energiei.

| Anonim420420 explică (pentru Bula):

Din pacate nu ai citit atent intrebarea, problema mea este ca tv-ul nu mai este in fullscreen cand inchid lid-ul nicidecum sa intre in standby, acele setari la economisire le am deja facute, presupun ca este o setare la placa video ceea ce caut eu dar nu o cunosc exact

| Bula a răspuns (pentru Anonim420420):

Pe iesirea video exterior se semnaleaza starea de standby prin modificarea imaginii sau afisarea unui text de avertizare. Asta depinde de soft-ul instalat in hardware de producator.
Daca la setarile economice pui hibernare sau oprire, atunci nu se va vedea nimic pe televizor.
Daca vrei sa se vada imaginea completa in continuu, atunci scoti economisirea de energie pentrucazul inchiderii capacului.