| ST_Ovidiu_1999 a întrebat:

Salut, am si eu o problema cu un televizor mai vechi.
Ieri cand l-am aprins nu se mai vedea cum trebuie, apar niste linii rosu si albastre, gen 3D si nu isi mai revine. Am crezut initial ce e de la mufa, am scos-o si am bagat-o din nou, dar am constatat ca e altceva. Daca cineva stie ce are va rog spuneti-mi, dau funda.

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

PTC-ul inseriat cu bobina de demagnetizare (degaussing) e defect! Arata asa: http://www.dxmht.com/......or-674.jpg

| RaduTN a răspuns:

Uita-te pe la setari, joaca-te cu ele pana isi revine. Daca nu reusesti du-te la un service.

| Admunssen a răspuns:

O tensiune prea mare pe toti cei trei catozi din tubul cinescop duce la o imagine neagra. La fel se intampla si daca lipsesc informatiile RGB din decodorul PAL pana la intrare in etajul final de amplificare video. Faptul ca are si cateva dungi, usor inclinate de datoreaza tensiunii mai mari pe grila a doua a tubului cinescop. Poti da un verdict conectand o sursa video pe una din intrarile AV sau Euroscart. daca asa merge, decodorul este de vina. In ambele cauze, apeleaza la un specialist. Pericol de electrocutare!