| Coke2015 a întrebat:

Salut, am si eu o problema la un PC, cand il bag in "functiune" si cand ii dau drumu el merge dar nu se aprinde monitoru, adica se face beculetul acela verde si pe urma rosu, ii dau restart tot la fel, deci monitorul merge ca acum sunt pe alt PC, dar cand intru pe acela si il bag nu merge, ma intreb? o fi de la sursa? Astept un raspuns bun, multumesc.

7 răspunsuri:
| ChrissD a răspuns:

Cred ca este de vina placa video dar trebuie sa il duci la un service ca iti va spune exact ce are fara prea mari batai de cap.

| K0sti a răspuns:

Sau placa video, sau memorii, sau placa de baza...greu de spus! Fa probe!

| Coke2015 explică (pentru K0sti):

Mai bine il duc la un service si gata, ca asa eu nu stiu din ce cauza este, multumesc oricum de raspuns.

| K0sti a răspuns (pentru Coke2015):

Sau si asa! Da ai putea sa inveti! Cu placere!

| dannyel86 a răspuns:

Primul lucru pe care il poti face e sa asculti unitatea cand o pornesti daca scoate beep-uri. Cate si cu ce intensitate. Daca ai mai facut asta si stii cum se opereaza, ai putea scoate placutele de rami si le introduci pe rand (sau, daca ai numai una, o scoti si o montezi cu grija la loc). Trebuie sa acorzi atentie si cablului vga de la monitor care se leaga la unitate. Daca nu e montat bine, pot aparea astfel de probleme (eu am patit-o, si am crezut ca e de la rami, dar era de la cablu vga; o simpla remontare a rezolvat problema). Daca unitatea are sigiliu cu garantie, va trebui sa duci sistemul la service, pentru a nu pierde garantia.
Mai sunt si alte cauze, pentru care e nevoie de un bun cunoscator, dar tu incearca deocamdata cu ramii si cablul vga. Poate se rezolva!

| Coke2015 explică (pentru dannyel86):

Am facut ce mi-ai spus cu rami si cu cablul vga si tot la fel face, si cum ai zis tu cand il pornesc, nu se aud beep-uri.

| dannyel86 a răspuns (pentru Coke2015):

Mergi la un service. S-ar putea sa fie chiar placa de baza.