| RiasX a întrebat:

Salut, am si eu o problema, recent mi-am facut upgrade de la rx470 la rx 6750 xt, am schimbat placa, sursa(am luat un gigabyte de 750w 80+ gold, cred ca e suficienta pentru ryzen 5 3600 si 16 ram) si totul a mers bine. In desktop nu am nici o problema, problema apare cand joc ceva, foarte rar sau chiar deloc in restul jocurilor, dar in cs2 apare destul de des. Primesc black screen gen 2 secunde si dupa isi revine, dar black screen-ul se intampla doar pe monitorul principal, cel secundar nu are nimic. De la ce ar putea fi? Am dezinstalat driverele vechi si le-am instalat pe cele pentru placa mea, dar nu am reinstalat windows-ul. Tin sa mentionez ca nici in furmark, dupa 10 minute, nu a luat black screen deloc si avea temperaturi sub 80 de grade.

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Reinstaleaza Windowsul (pe curat, nu cu optiunea Reset this PC din Settings),
si vezi daca problema se repeta.

Am o presimtire ca e de la driverele AMD, in combinatie cu vreun program, sau de la drivere in sine.
Am un prieten ce are aceeasi problema, si in plus, i se dezinstaleaza random driverul (de 2-3 ori pe an).

La mine placa video a mers si merge perfect (dar am testat-o doar pe un sistem vechi cu Intel, nu si pe noul AMD),
la el face aceste probleme, pe o placa de baza pentru AMD, Gigabyte B550M K.