| FaneFane6564 a întrebat:

Salut am si eu o problema.Sunt clasa a 12 a si am de facut atestatul...L-am facut in wordpad pentru ca nu am alta aplicatie. Problema e ca am wordpad are o pagina care merge asa a infinit si trebuie sa numerotez eu paginile. Cum as putea sa fac sa separ paginile una de alta pentru ca nu este bine cum am facut eu mi-au spus colegii.

Uitati asa arata: e o pagina infinita.
https://imgur.com/a/lNx9K5j

Cum pot sa fac sa arate asa paginile?
https://imgur.com/a/PSGIP46

13 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Instalează open Office că e mai simplu
Sau Polaris office
Deschizi fișierul cu site-ul de la open office îl lucrezi îl numerotezi faci ce vrei tu cu el

Apoi Atenție mare!
Când îl salvezi trebuie sa alegi din lista că vrei sa fie compatibil cu Microsoft word 97 și că vrei sa fie
.doc

Pt că orice este compatibil cu Microsoft word 97
Este compatibil cu orice s-a inventat mai târziu

ATENTIE PAGINAȚIA IN WORD NU RĂMÂNE LA FEL
SE SCHIMBA ARÂNJAREA IN PAGINĂ DE LA UN CALCULATOR LA ALTUL DIN DIVERSE MOTIVE

REZOLUTIA ECRANULUI fonturile care sunt instalate pe calculatorul ăla sau celălalt
Setările word-ului profesorului ce pot fi diferite de setările tale
Asta poate însemna că paginile pot fi chiar și mai lungi la tine pe calculator pot avea o pagina dar pe alt calculator pot avea o pagină și câteva rânduri
Diferă și de la sistem de operare la sistem de operare

Și pentru că s-a întâmplat. lucrul acesta extrem de enervant la multi oameni de pe planetă

Și totuși și-au dorit că să existe un format universal care să apară pe toate device-urile exact la fel cum la gândit autorul

Atunci s-a inventat pdf-ul

Așa că tu cu open office chiar și cu wird-ul pe care tu îl ai instalat chiar un acest moment ai putea exporta text-ul tau și în format.PDF

Așa că eu îți recomand să îți trimiți din când în când documentul și pe e-mail in format txt sau doc
Îți recomand că la acel e-mail să atașezi și pozele și alte lucruri de prin care copiezi tu că să îți faci acel atestat
ATENTie formatul.doc poate fi editat îl mai poți modifica

Dar ceea ce au exportat.PDF

Adică pdf-urile nu le mai poți modifica deloc
Sunt exact că și când ai fi făcut o fotografie la ecran

| GabiDumitrescu a răspuns:

Clasa doispea, atestat, si de Google Docs nu ai auzit? Adica tu esti a doispea, dai atestatul, dar nu ai habar cum si ce sa cauti pe net ca sa rezolvi o problema. Mdah, asta e invatamintul romanesc...

| FaneFane6564 explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca nu ajuti te rog frumos sa taci in *** mea din gura.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FaneFane6564):

Daca tot esti prost, nu mai claxona.

| FaneFane6564 explică (pentru GabiDumitrescu):

Te-n p l m ca am intrebat n-am dat cu parul, cand nu stii ceva intrebi si astepti ajutor nu sa vad prosti cum ma critica *** u ti mo r t ii ma tii ca d-aia n-o sa ajungi nimic in viata

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FaneFane6564):

Ai intrebat fara sa gindesti citusi de putin.

| FaneFane6564 explică (pentru GabiDumitrescu):

Te las in pace ca vad ca nu te duce bibilica

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FaneFane6564):

Si eu te las, dar ia si gindeste daca ai cu ce.
1. Ai internet.
2. Vii aici si spui "L-am facut in wordpad pentru ca nu am alta aplicatie."
3. Punctul doi demonstreaza ca esti cam sarac cu duhul, ca sa nu zic retard de-a binelea.

| FaneFane6564 explică (pentru GabiDumitrescu):

big grin, ok, stai gandeste putin si vezi unde gresesti...d-aia e tara asta unde e din cauza oamenilor ca tine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FaneFane6564):

Ferice de aia morti si de prosti, ca doar ceilalti sufera, ei nu.

| FaneFane6564 explică (pentru GabiDumitrescu):

Bai mu i e, eu am pus o intrebare si tu ai inceput direct cu critica nici n-ai incercat sa ma ajuti, la ce *** mea mai comentezi prost daca nu ajuti la ceva, mai bine iti vedeai de treaba in mortii ma tii

| NLS a răspuns:

Instaland si folosind Writer 7.2.6
din pachetul acesta (daca ai cumva sistem de operare pe 32 biti (x86), trebuie sa selectezi acolo Windows 32 bits):
https://www.libreoffice.org/download/download/

LibreOffice e derivat din OpenOffice de care spunea Agartha, insa e intretinut mai bine (primeste update-uri si functii noi relativ des, si e perfect compatibil cu formatele folosite de Microsoft Office)

Contine mai multe unelte decat suita Google Docs.

Daca vrei sa desenezi scheme, ai separat modulul Draw.
Pentru tabele si grafice: Calc.
Prezentare (echivalent PowerPoint): Impress
Pentru redactarea de formule matematice: Math

Ca sa salvezi in format compatibil Microsoft, adica.docx (pentru document),
. xlsx (pentru tabele),
. pptx (prezentare slideshow), etc

ai 2 variante:
1) Salvezi documentul cu Save (Ctrl+S) si alegi manual formatul dorit din fereastra Save

2) Intri la Options - Load/Save - General -
si aplici ce vezi la pasii 4-8 in linkul de mai jos:

https://www.lifewire.com/......at-4684739

Insa ramane valabil ce a spus GabiDumitrescu.
De pe ce planeta ai aterizat?
Sau cum ai reusit sa ajungi in a 12-a?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NLS):

Hai breh, mi-ai stricat Feng Shui-ul! M-am uitat la postul tau si am descoperit ca eu folosesc versiunea 6.1.2.1...