| Stefanut12345242 a întrebat:

Am si eu un hard disk mai vechi de 250gb. Eu in PC am un SSD de 220gb si am nev urgent dr spatiu. Daca pun acel hard disk o sa imi duca in jos calculatorul?

15 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nu.Hard discul va funcționa ca un stick ce-l conectezi pe USB dar diferenţa e că il foloseşti strict la stocare de date.Aşa am şi eu pe PC, şi nu-mi trage sistemul în jos cu nimic, că sistemul de operare şi aplicaţiile-mi sunt pe SSD.

| Stefanut12345242 explică (pentru DeyCj):

Eu intrebasem asta doar pentru ca am un SSD vechi raulaughing)))))))))) si de asta.

| DeyCj a răspuns (pentru Stefanut12345242):

Nu contează vechimea ci contează cum a fost exploatat şi la ce.Nu-i tot una să ai un SSD pe un server sau un SSD pe un calculator office/net station.

| Intruder19 a răspuns:

Nu are nici o treaba, widowsul o sa ruleze pe ssd si nu o sa mearga greu.

Recomand sa folosesti Hardul doar pentru stocare (filme, muzica, descarcari), daca instalezi jocuri pe el o sa porneasca mai greu ca de pe SSD.

| Stefanut12345242 explică (pentru Intruder19):

Da, pentru asta il vreau sa instalez jocurile pe el.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Prin "mai jos" vrei sa zici performanta? Atunci da.
Dar incearca sa mai stergi ce nu iti trebuie. Sau da dai la partitia respectiva "Properties > Disk Cleanup".

| Stefanut12345242 explică (pentru DoarBogdan):

Da, la performanta.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Stefanut12345242):

Acum depinde daca ai SSD-ul de tip SATA si trebuie sa il dai jos pentru a pune HDD-ul. Atunci da, o sa afecteze performanta actuala happy

| Stefanut12345242 explică (pentru DoarBogdan):

Pai dc sa dau jos ssd?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Stefanut12345242):

Pai doar in cazul in care nu ai unde sa il pui, respectiv interfata SATA. Daca ai SSD pentru M.2, atunci poti sa pui si SSD si HDD happy Si atunci nu o sa iti afecteze performanta, o sa ai doar pe + happy

| Stefanut12345242 explică (pentru DoarBogdan):

Am slot separat pentru HDD. si e liber.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Stefanut12345242):

Atunci da big grin, incearca sa pastrezi pe SSD programele si Windowsul happy

| Skarr a răspuns:

Daca windows ul si programele instalate pe ssd atunci nu. Doar daca le instalezi pe hard. Atunci o sa mearga mai greu

| Stefanut12345242 explică (pentru Skarr):

Nu, sunt instalate pe ssd.

| Skarr a răspuns:

Eu am Kingston a2000 si folosesc hard ul ca sa nu umplu ssd ul sa mearga greu windows ul