| GrigoreCostinel a întrebat:

Am ubuntu 18.04 instalat si doresc sa instalez
wine dar nu reusesc. Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori

Depinde de metoda de instalare pe care o alegi, fie prin terminal si comezi sau prin pachete (recomand gdebi). Ai executat comanda sudo apt update in terminal? Daca nu sunt updata-te sursele nu gaseste programul pe care vrei sa il instalezi. Incearca sudo apt install wine. Daca nu merge, incearca sa imi trimiti o poza poate imi dau seama. Eu am avut linux o perioada, dar de cand mi-am luat un MacBook nu am mai avut acces la linux si am inceput sa uit din comenzi. Linux-ul a fost si va ramane pentru mine cel mai bun sistem de operare. Chiar ma bucur ca nu incerci sa treci pe Windows. Ai spus ca ai Ubuntu 18.04, iti merge bine? E bazat pe Gnome si se misca oribil la mine pe laptop, nici bazat pe Unity nu era excelent dar imi mergea mai bine.

| GrigoreCostinel explică (pentru AppleFanBoy):

Se misca chiar fluent. Pe hard-ul pe care il folosesc am si ubuntu si Windows 10 si sustine si un server (micut). Apropo, multumesc pentru ajutor. Am reusit sa instalez wine cu ajutorul terminalului.

1 răspuns: