| ifeelfunny a întrebat:

Salut, am un 6600 GT 128mb/128bits GDDR3. am dat un restart. dar dupa ce s-a restartat a ramas ecranu negru, monitoru nu primeste semnal... am incercat sa dau mai multe restart-uri. am oprit pc-u din buton, l-am aprins dar nimic, am scos placa am bagat-o laloc si nimic. oare ce are?

2 răspunsuri:
| sudsuinededouaori a răspuns:

Rami, misca din rami

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca pot aparea mai multe probleme la un blank screen, sunt sute, iti zic cateva cele mai des intalnite.
-placa video nu e alimentata cum trebuie, multe au alimentare separata iar de la vibratii mufele se mai desfac
-bios-ul incearca sa-l resetezi din placa de baza cu jumperul clear CMOS(te uiti in manualul placii de baza pentru. asta)
-memoria nu mai lucreaza cum trebuie din cauza unei formatari sau badd-uri de pe hdd, in cazul acesta incerci sa pornesti sistemul cu un singur stick ram sau cu o placa video mai veche apoi formatezi TOT hdd-ul
-in cel mai rau caz placa de baza sau cea video e defecta.