| bogdan3vl a întrebat:

am un laptop care tinea bateria in jur la 7-10 minute.am cautat pe net pana am gasit un tutorial despre un tratament pentru bateriile ca tin putin incarcate.este vorba despre un tratament in congelator.se incarca bateria 40-50% dupa care se scoate si se lasa cateva ore sa se raceasca.se baga in cateba pungi sa nu se faca condens si se pune in congelator timp de 72 de ore dupa care se scoate si se lasa 24 de ore la temperatura camerei si dupa se incarca pana la 100%.am aplicat tratamentul si dupa prima incarcare m-a tinut aproape 40 de minute iar dupa am bagat din nou incarcatoru pana s-a incarcat iar la 100% si de data asta s-a descarcat in 20 de minute, a intrat laptopul in stand by l-am pornit din nou si imi mai arata 15% baterie iar dintr-o data a urcat singura la 40%.

intrebarea este de ce a urcat din senin la 40%?
din cate stiu o baterie de laptop are in interior mai multi acumulatori mai mici aproape de dimensiunea unei baterii obisnuite AA
este posibil ca unul dintre acumulatori sa fie in scurt sa mearga doar cand vrea el sau sa nu mai mearga deloc?
o fi din cauza ca nu l-am mai lasat dupa ce l-am scos de la congelator 24 de ore sa se "acomodeze" cu temperatura camerei si l-am lasat decat 12 ore sau unu din acumulatori era complet descarcat si si-a revenit dupa ce am aplicat tratamentul de mai sus?

astept aspuns neaparat.

6 răspunsuri:
| Lynnfield a răspuns:

Procesul de desconpunere al lor este ireversibil.
Frigul le strica mai rău.

| bogdan3vl explică (pentru Lynnfield):

Atunci cum se face ca inainte ma tinea vreo 15 minite maxim iar acum m-a tinut aproape 40 de minute?

| Lynnfield a răspuns (pentru bogdan3vl):

Nu are rost sa-ţi explic, faci tu cum crezi.

| 1CaTa1 a răspuns:

Pai asa mi s-a intamplat si mie asa am facut si eu eu l-am dus la reparat si dupa aia mi-a zis acel om ca a desfacut si leptopul si bateria la baterie era descarcat 1 sau 2 acumulatori care nu mai permiteau energie iar 1 avea scurt circuit leptopul nu avea nimic eu m-am dus sa o repar iar acolo la reparatie mia zcos acei 3 acumulatori si ia inlocuit a refacut bateria la loc si pe ruma mia mer
cea mai buna solutie este ori sa-ti iei o alta baterie ori sa cauti pe cineva sa tio repare ori sa o bagi in congelator 5 ore pe urma o lasi intro punga de plastic si pe ruma peste 10 ore o bagi la laptop

| bogdan3vl explică (pentru 1CaTa1):

I-am aplicat tratamentul cu congelatorul cum am scris si in descriere.cum poate ca unu dintre acumulatori sa fie complet descarcat? eu stiu ca sunt tot timpul toti la fel de incarcati pentru ca se incarca unu de la celalalt si toti devin "egali". posibil sa fi avut totusi un mic defect unu dintre ei si sa-si fi revenit dupa tratamentul in congelator.chiar daca ar fi unu dintre ei defect as putea sa mi-l schimb si singur dar am vazut ca nu prea se gasesc acumulatori iar bateria nu o schimb ca e in jur la 3-4 mil unu si in ziua de azi daca prinzi pe unu in foame iti iei laptop in banii astiawinking
cum ar veni bateria mai scumpa ca laptopul nu imi convine.

| 1CaTa1 a răspuns (pentru bogdan3vl):

Da ma dar 1 sau 2 acumulatori sunt defecti nu mai primesc curent iar 1 este stricat 1 data merge 1 data nu si de aia iti face asta te rog eu nu mai te juca cand se incarca ca de aia s-a stricat Funda pls