| Gabinnen a întrebat:

Am un laptop de 4 ani si anume Asus x553m si nu prea mai functioneaza. Am reparat de mai multe ori cate ceva la el. As vrea sa imi cumpar altul nou si sa il duc pe acesta la un amanet sau nu stiu, un service dar doar pentru piese, ca de aprins nu mi se mai aprinde. Am o problema cu ecranul negru si am decis nici sa nu mai merg cu el la un service ca sa vad ce problema are. Deci, cam ce suma credeti ca as lutea sa iau pe el avand in vedere modelul si starea in care se afla el?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu cred ca til cumpara nici amanetu

| Simpatic a răspuns (pentru mgtow):

Amanetul nu cumpara electronice defecte.
Dar poate are noroc cu dezmembrarile.

| Simpatic a răspuns:

Pai cum ti-am spus si pe alt anunt afla ce defect are.
Cum poti afla: il duci la un service de reparatii calculatoare si laptopuri si ceri o constatare a defectului.
Cand ai aflat defectul ce scrii aici si cu aproximatie iti spunem cat ai putea lua pe el.
Altfel daca nu sti defectul nu stiu cat face.
Pentru ca una este sa aiba sursa de alimentare defecta si alta placa de baza.
De ex. modelul tau de laptop se da pe net cu preturi cuprinse intre 500-700 de lei, cele functionale. Nu te teme daca defectul nu este placa de baza poti lua din piese un mic pret satisfacator un exemplu:
poti vinde displayul complet, tastaura cu tot cu carcasa, HDD, balamale, sistem audio si microfon, camera, acumulatorul (bateria) daca este bun face ceva etc din ce am scris daca ai noroc poti scoate lejer 300 de lei

| Gabinnen explică (pentru Simpatic):

Ok. O sa merg sa vad ce are.
Dar daca tot discutam deapre asta, ce laptop as putea sa cumpar pana in 1500 lei? Nu am pretentii pentru jocuri, il vreau doar pentru filme, muzica si sa pot sa folosesc programe Microsoft.

| Gabinnen explică (pentru Simpatic):

Hei. L-am dus la un service. placa de baza este de vina. In conditiile astea ce pret as putea lua pe el?

| Simpatic a răspuns (pentru Gabinnen):

Pai pui anunt pe olx cu 1-2 poze ale laptopului, cu descrierea modelului si a defectului, cu mentiune ca toate componentele sunt in stare de functionare cu exceptia placii de baza, asta inseamna ca mai raman la cautare: acumulatorul,incarcatorul, HDD, displayul, RAM, tastatura etc
Undeva la 200 de lei daca ei este ok!
Poti cere 300 de lei negociabil si ca sa nu te complici spui ca preferi sa il dai asa intreg pentru cine are nevoie de piese.

| Gabinnen explică (pentru Simpatic):

Problema este ca imi mai lipsesc cateva piese din el.N am inteles prea bine ce. Dar cica mi-au luat tot cei de la service ceva ce ar fi intretinut viata laptopului(nu stiu ce anume) si nu mai pot sa folosesc nici cd- ul pe el.
Mi-a zis un prieten ca nici 30 lei nu iau pe ellaughing

| Simpatic a răspuns (pentru Gabinnen):

Pai aceau dreptul sa ia ceva cei de la service atata timp cat nu era bunul lor. In afara de placa de baza nu stiu ce ar mai putea reprezenta viata laptopului laughing

| flixbuster a răspuns:

Verifica pe OLX sa vezi cu cat se dau laptop-urile la dezmembrari.

De 1500 lei pentru filme, muzica si programe Microsoft (prin asta inteleg ca e vorba de Office) iti iei asa ceva si nu dai gres (pana la 1500 lei mai adaugi inca 4 GB RAM ca sa fie treaba buna):

http://www.pcgarage.ro/......-star-grey

Fata de ce ai tu acum (am verificat modelul X553M si apare cu procesoare Intel N - slabe dar mai eficiente energetic, ce ti-am recomandat este cu Intel Core - puternice dar consuma mai mult) este mult mai bun.

Sfat: daca ai poze deocheate (se mai poarta zilele astea) sau alte chestii confidentiale pe laptop-ul vechi, ar trebui sa le scoti de pe el (daca vrei sa le pastrezi) si sa razi HDD-ul inainte sa-l dai. Sau poti sa scoti si sa pastrezi HDD-ul, ca alternativa.

| Gabinnen explică (pentru flixbuster):

Lol. In afara de proiecte powerpoint si lucrari in word si poze care tin tot de proiectele astea nu am. Deci nu e nici o problema, sa ramana toate.

| flixbuster a răspuns (pentru Gabinnen):

Ca idee, firmele (unele sigur, nu stiu daca toate) cand caseaza PC-uri, nu doar ca sterg/formateaza HDD-uri ci le scot si le DISTRUG efectiv fizic (gandeste-te la dat cu ciocanul in ele dar in stil industrial nu asa manual). Restul calculatorului se doneaza/vinde fara probleme. Asta asta, ca sa intelegi seriozitatea problemei.