| mihaicalin19 a întrebat:

Salut, am un laptop ideapad 110 15 ibr parca si dintr-o data nu mai porneste, adica nu apare nimic si nici cand bag incarcatorul ala nu se aprinde ledul ca incarca, ce poate avea?

3 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Incarcator cu siguranta arsa
cablu de incarcator intrerupt (in ambele parti, intre incarcator si priza de curent, intre incarcator si laptop)
incarcator ars/consumat, incarcatorul e ca o sursa asa ca, condensatorii se duc in timp si deci si incarcatorul
priza de la laptop intrerupta (portul are niste connectori lipiti prin cositorire care pot sa nu fie destul de corect lipiti si sa se deconnecteze in timp)
verificarea se face cu un aparat de masura, sau cu un alt laptop cu acelasi incarcator
bateria dusa si scurcircuitata, asta e cel mai usor de rezolvat, scoti bateria si vezi daca merge fara
etc. etc. etc.
mergi la un service, ai mult mai multe sanse decat sa pescuiesti in apa tulbure aici

| Lucian2473 a răspuns:

Incearca sa scoti bateria si sa o pui la loc. Daca nici dupa aceea nu merge, cred ca incarcatorul e de vina.

| mihaicalin19 explică:

Incarcatorul e bun stiu sigur ca are un vecin la fel laptop si am verificat si bateria nu e detasabila, si mufa nu o pot scoate