| UpSideDownSix a întrebat:

Salut, am un laptop la care am schimbat window-sul (windows 7) și nu merge internetul, nici wireless, nici prin cablu, pe windowsul trecut (windows 10) a mers. Îmi poate spune cineva ce pot face?

18 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

N-ai driverul (lan si wifi) instalat, e evident. Caută dacă găsești dacă nu, revii pe w10

| iVlad27 a răspuns (pentru sierra1):

Salut,dar cand am facut eu update de la 7 la 10 direct din windows s-au descarcat automat si driver-ele. urmat de instalarea lor..tot automata.

| UpSideDownSix explică (pentru iVlad27):

La fel s-a întâmplat și pentru mine până acum, nu știu ce are.

| UpSideDownSix explică (pentru sierra1):

Laptop-ul ăsta este prea slab pentru windows 10, are un processor de 1, 60 și lucra constant la 100%, deci asta nu este o obțiune. Am descărcat un driver de pe net și nu a mers.

| Wr3nch a răspuns (pentru iVlad27):

Da nenea pentru ca Windows 10 e recent, si lumea face drivere pentru el. Dar daca iti iei laptop de generatie nouna in 2022 visand ca poti pune Windows 7 pe el o sa ai o surpiza.

| Wr3nch a răspuns (pentru UpSideDownSix):

Daca nu ai drivere de Windows 7 pe site-ul oficial al producatorului nu ai ce face. Ori Windows 10 ori te chinui cu Linux.

| sierra1 a răspuns (pentru UpSideDownSix):

Driverul descărcat NU e bun. Incearcă altul (in device manager zice ce nu e ok)

ințelegi asta Mario mamă?

| sierra1 a răspuns (pentru iVlad27):

"update de la 7 la 10 direct din windows s-au descarcat automat "

da, așa face w10 (ce frumos din partea lui)

| UpSideDownSix explică (pentru Wr3nch):

Aș vrea eu să fie un laptop de generație nouă.

| Wr3nch a răspuns (pentru UpSideDownSix):

Hmm, atunci e ciudat daca nu mai ai drivere. Care e modelul laptopului?

| relian a răspuns:

Intri pe websitele alora cea facut laptopul ala si iei drivere.Intri de pe un alt calculator, downloadezi pe un usb driverul pentru wireless, instalezi la laptop, te conectezi la internet si mai vezi dupa, te duci la support iei tot ce na pus windosul ala 7 ce zici.

Ca idee de ce te-ai dus inapoi? 7 mi se pare naspa, de fapt toate is naspa, asta 10 e ceva mai bun.

| UpSideDownSix explică (pentru relian):

Site-ul laptop-ului nu pare să aibă drivere. Am windows 10 pe calculatorul meu principal doar că laptop-ul ăsta este prea slab pentru windows 10, processor-ul (1, 60) stătea constant la 100% și se bloca foarte tare.

| relian a răspuns (pentru UpSideDownSix):

Nu stiu daca este prea slab cum spui. Wind 10, sau orice wind superior aluia cea venit cu acel laptop are driverele ce au fost pana la data cand s-a facut acel wind, de aia tia gasit tie driverele pentru latopul ala vechi.

Wind 7 ce ai pus iar, are drivere pana la data la care a fost el facut.
Ce ai putea sa cauti, o versiune de wind 7 cea mai noua, ia sde la Microsoft, aia de regula au variantele cele mai noi.
Eu dse exemplu aveam wind 10 de cand aparu, am pus pe 2 calculatoare si nu puteam nicicum sa rezolva ceva chestii din Bios.

Asa ca am reinstalt dar cu wind luat de la Microsoft, cu updateuri recente, si cum am bagat bum au mers toat struna.

Deci cauta si tu wind 7 cu ultimele update si poate ala o sa mearga.
Nu ai spus ce specificatii are laptopul tau, spui doara un procesor 1.60 nici nu stiu de este asa ceva, 1.60 poate 1.6 dar in sf, trebuie sa spui ce procesor este mai exact i3 sau i5 sau de care celeron etc.

Sau cel mai indicat spune ce laptop ai, brand si ce model, apoi unia pe aici or sa caute pe net, gaseste specificatiile la laptop si acolo spune ce are cu ce merge etc.

Eu nu m-as duce la wind 7 nici sa m plateasca careva.
Poate ca latopul tau are memorie mica,ai putea sa mai bagi ceva,ori un hard ssd,astea impreuna, ar putea sa il faca mai rapid.

Eu folosesc de fapt Apple, am un imac, acum am un calculator de asta cu wind, pentru ca am desacut imacu sa repar ceva la el.
Calc asta cu wind ce zic eu avea hard din asta hdd, dar cu viteza 7200 rpm.
Mi s-a parut incet,stateam sa incarce,apoi paginile se deschideau greu.
Zic ia stai sa-i bag un ssd de asta NVMe laughing vai de mine,zboara, am facut din caruta racheta, nu imi vine sa cred cu ce viteza deshide toate, de la bootare la orice, in secunde, am zis ca visez laughing

| Sofer a răspuns:

Trebuie sa instalezi fiecare driver în parte. Lan, video și sunet happy

| UpSideDownSix explică (pentru Sofer):

Video și sunet le-a luat automat.

| king5151 a răspuns:

Salut, nu ai driver-ul de internet. Il poti descarca pe telefon, si de pe telefoni il bagi in PC cu un Usb.

| iVlad27 a răspuns:

Salut.
Trebuie sa iti faci setarile in control panel.
Poti cauta pe net cum se face setarile.e destul de usor dar mai greu de explicat.
Alta problema nu ar putea sa fie.cel putin din cauza la windows, daca din moment ce ai facut setarile nu merge si nu te pricepi il poti duce la un service, e posibil si sa fi avut loc o coincidenta cu schimbarea la windows si de fapt da fie ceva fizic.

O zi frumoasa.

| UpSideDownSix explică (pentru iVlad27):

Am găsit o grămadă de tutoriale pe internet dar nu apere obțiuni de internet, de exemplu, când intru în device maneger nu apare network adapters. iar când intru în control panel > network and internet >network connections este o pagină goală (https://imgur.com/kyyA3Ph)