| paul188 a întrebat:

Salut,am un telefon care filmeaza 480-854 (cred) si uneori am o tragere de inima de a ma aouca de video blogging...idei am dar nu stiu ce altceva imi mai trebuie sa incep bine sau sa nu ma fac de rahat... Vreau niste sfaturi in legatura cu tot ce inseamna video blogging

Răspuns Câştigător
| Mandeliu a răspuns:

Nu am facut video blogging niciodata, dar iti voi da cateva sfaturi pe rand care le-am invatat(chiar daca nu am nevoie)

1.Gandeste-te la un subiect.
Gandeste-te despre ce o sa discuti in videoclip.Scrie pe o foaie toate propozitiile pe care le vei spune in el.Retine 1-2 propozitii dupa care spune-le la camera, opreste filmarea, retine celelalte 2, si spune din nou, faci asa pana la finalul videoclipului.Pentru operatia asta va trebui sa mai ai pe cineva acasa.

2. Editatul.
Dupa ce faci videoclipul, trebuie sa il editezi/randezi. Uneste toate micile fraze de videoclip, fa-ti un intro si randeaza videoclipul.Eu iti recomand CyberLink PowerDirector 11.Aici ai un tutorial: https://www.youtube.com/watch?v=wu3uFTDmbqc

3.Pozitionare.
Camera trebuie sa stea fixa, deci v-a trebui sa ai un suport/sa creezi unul deoarece nimeni nu s-ar uita la un vlog in care camera tremura.

4. Atitudinea
Fii indraznet in videouri.Incearca sa iti faci o dictie buna repetandu-ti discursul inainte de videoclip. Daca nu ai retinut o propozitie, nu intrerupe, improvizeaza.

Eu sper ca te-am ajutat, si daca iti faci un canal pentru vlog sa imi dai link-ul.
P.S:Mai bine faci Vlog cu o camera video, nu un telefon.

| paul188 explică (pentru Mandeliu):

Iti multumesc enorm pentru ca ti-ai pierdut vremea scriind acest raspuns, nu e inutil, chiar invers e perfect, trebuie sa strang bani pentru o camera video, iti multumesc inca odata

| Mandeliu a răspuns (pentru paul188):

Strange vreo 600 lei si dupa ia un suport de 200 lei.NU TE ZGARCI DELOC LA SUPORT! Sunt la 100 lei unele si tot se rup din prima incercare.Cauta pe EMAG si foarte important, uita-te la review-uri.

5 răspunsuri:
| DiabloIII a răspuns:

Câteva reguli pentru a putea face VLOGGING:
1. Dacă ești înjurat nu băga î

| DiabloIII a răspuns:

Câteva reguli pentru a putea face VLOGGING:
1. Dacă ești înjurat nu băga în seama
2. Nu filma cu telefonul mobil
3. Filmează cu o cameră de cel puțin 5mp
4. Nu copia pe alţii
5. Uită-te pe Youtube la alte indicații pentru că eu nu mai ştiu

| paul188 explică (pentru DiabloIII):

Telefonul are peste 5 mp...tot nu merge nu? laughing