| Andrei2991 a întrebat:

Salut, am Windows 8.1, daca instalez windows XP in C:\ o sa pierd toate fisierele sau se vor pune intr-un folder Windows.old? Il am, dar imi e frica ca sa il instalez... Nu vreau sa-mi pierd fisierele... FUNDA

11 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Depinde de modul de instalare. De obicei se pierd fisierele - pentru o instalare curata, se formateaza sau se sterge partitia C - deci se pierde tot si se instaleaza windows-ul. Daca ai fisiere pe care vrei sa le pastrezi, cel mai bine e sa le treci pe DVD-uri sau pe hard disk extern, pe stick-uri de memorie. Daca ai hard disk-ul impartit in 2 partitii, C si D, atunci poti muta sau copia fisierele care nu vrei sa se piarda in partitia D, iar la instalarea xp-ului poti formata partitia C, datele fiind in siguranta pe D, insa exista riscul sa gresesti comenzile si sa pierzi si datele din partitia D.
Daca ai o singura partitie, poti folosi un program manager de partitii
http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html
ca sa creezi o a II-a partitie D in care sa copiezi datele pe care nu vrei sa le pierzi. Cel mai sigur e sa ai datele copiate pe ceva extern si atunci nu mai ai nici o grija la instalarea xp-ului

| Andrei2991 explică (pentru halogen001):

Sincer n-am timp sa le copi. Am 100de gb de care am nevoie. Pot sa instalez fara sa formatez discul. spune ca da...

| Andrei2991 explică (pentru Andrei2991):

Apropo, am instalat odata windows xp, si avea niste probleme. fara driverele de la Wireless sau Audio...

| halogen001 a răspuns (pentru Andrei2991):

N-am instalat fara sa formatez, cred ca pastreaza fisierele vechi intr-un folder. Pot cauta pe net sau pot incerca o instalare peste un windows 7 in calculator virtual sa vad ce face happy

| halogen001 a răspuns (pentru Andrei2991):

Pentru XP trebuie sa ai driverele pregatite sau sa le descarci dupa - in general XP nu prea instaleaza singur drivere Wireless, audio, video si daca netul e wifi, nu mai poti accesa netul (uneori merge netul prin cablu, alteori nici acela), deci e bine sa ai drivere pregatite in special pentru wireless sau placa de retea integrata.

| Andrei2991 explică (pentru halogen001):

Faza e ca am un travelmate P253-M si acesta accepta windows 8/7 la drivere... ce chestie ciudata... dar daca instalez un driver de windows 7?

| Andrei2991 explică (pentru Andrei2991):

Well ***, bine ca am instalat virtualbox-ul. A dat o eroare stupida... Cred ca o sa raman la Windows 8.1, mai ales ca mi-am rezervat upgrade la Windows 10... Apropo apare pe 29 Iulie.

| halogen001 a răspuns (pentru Andrei2991):

E foarte posibil sa nu mearga driverul din w7 W8

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Nu se stie nici w10 cat e de bun. Se zice ca iti copiaza tot ce scrii si ca in cele din urma va deveni platit cu abonament happy

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Daca 8.1 nu e chiar OK, se poate pune un W7 care e destul de bun si nu mai ai probleme cu driverele.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Am probat in virtual box xp peste w7 si la instalare apareau cele 2 partitii, cea mica de la w7 plus cea mare de la w7, am dat instalare in cea mare, dar fara formatare - partitia lasata asa cum e - si s-au pastrat fisierele din w7, dar daca sunt probleme cu driverele in xp, mai bine lasi 8.1 sau pui 7