| eckoz22 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un calculator pe care sa il folosesc in special pentru gaming si sa coste in jur de 2500 lei. Nu sunt sigur ce sa aleg asa ca va cer parerea. Vreau sa fie unul de pe care sa poti juca jocurile noi aparute si care vor aparea in curand( ex: AC4 ) pe ultra sau pe high. Mersi anticipat.

Răspuns Câştigător
| SpecialistIT a răspuns:

Salutare.

Sau poate cumpara, cu peste 110 lei mai ieftin, un sistem MULT mai bun, cu o placa de baza adevarata si de calitate si cu niste memorii ca lumea, nu bataie de joc: http://www.mediadot.ro/wishlist/31554/

Iti recomand cu tarie MediaDOT, e un magazin serios, unicul magazin de gaming. Uite de asemenea ce showroom superb pot sa aiba: http://www.mediadot.ro/showroom

De asemenea, poti cere GRATIS update de bios la placa de baza, un lucru total recomandabil.
Tot GRATIS poti beneficia de ansamblare a PC-ului in cazu' in care nu ai timp sa nu te pricepi foarte bine la asta, tot la MediaDOT ( www.mediadot.ro ).

Ma bucur ca am putut sa te ajut. Sa te bucuri si tu de configuratie.
Daca te mai pot ajuta cu ceva, orice, te rog, nu ezita sa ma cauti.

Sanatate si bafta!

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Incearca sa faci un efort pana la 2600-2650 lei. Mai precis, pana la aceasta configuratie: http://bit.ly/156Dxnd
O mica reucere la pcgarage, de 1%, cu voucher-ul 6WXBQPKQ. Sistemul o sa iti ruleze fara probleme jocurile la detalii maxime.
In configuratie gasesti:
o sursa solida, de la un producator cu renume in acest domeniu
placa de baza cu chipset puternic, pentru o buna rezistenta la diferiti factori
4 gb memorie ddr3
o carcasa cu 2 ventilatoare incluse
dvd-writer nu foarte scump, deoarece nimeni nu le prea foloseste astazi(poti renunta la el)
hdd 500gb
CPU Amd fx6400, hexa-core, 3. 5ghz, multiplicator deblocat(daca vrei oc in viitor)
gpu radeon 7870, foarte puternic, ca sa rulezi toate jocurile fara probleme, cu cele mai ridicate detalii.
Daca ai intrebari, raspunzi.

| Me2 a răspuns (pentru sltlp):

Vezi ca, eu i'am pus 7870 XT nu ca recomandarea ta ar fi proasta, e foarte buna dar 7870 xt e peste cel "stock"

| sltlp a răspuns (pentru Me2):

Ai dreptate, dar am preferat o placa de baza mai solida. Am pus un xt acum big grin. Stiu ca xt are un procesor grafic(mereu il asemeni cu un 7950, deoarece are procesor grafic apropiat).

| Me2 a răspuns:

Daca poti face un efort de 100 lei iti recomand urmatorul sistem, vei putea juca orice joc posibil pe rezolutie full hd, detalii ULTRA
- Hexa core
- Placa de baza ok
- 8 gb ram
- 500gb HDD
- Placa video orice joc de pe piata pe ultra, este apropiata de hd7950
- Sursa de calitate
- Carcasa destul de spatioasa, geam lateral, 2 ventilatoare incluse, posibilitati de WM
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/698003/

| Barta_Valentin_1998 a răspuns:

Cauta pe Pc garage si dai la gaming
funda!?

| eckoz22 explică:

As prefera totusi un PC intreg, cu piesele deja asamblate. Am cautat pe internet si l-am gasit pe acesta : http://www.cel.ro/......790-1g-l/. Ce parere aveti?

| sltlp a răspuns (pentru eckoz22):

Nu vrei sa stii raspunsul. De ce vrei tu gata asamblat, cand sunt evident mai proaste, din orice punct de vedere. Au componente de care nici nu stii, unele dintre ele, foarte slabe calitativ. Apoit, daca faci acelasi ssitem din piese, ai iesi mai castigat. De asta nu e bine gata asamblat. Cele recomandate mai sus sunt cu muult peste acel sistem.
Nu e greu sa comanzi pe piese si sa il asambleze. Alegi o configuratie, care vrei tu. Jos ai un buton: "Adauga in cos produsele selectate". Apesi pe el. Apoi, intrii aici: http://bit.ly/132oyYj, dai adauga in cos, si gata, poti sa faci comanda. O sa iti vina acasa ca un sistem gata asamblat, dar ai garantie extinsa(asa e cand e sistem pe piese), ai componente de calitate puse in el si nu "ce nu s-a vandut din magazie". Diferenta este incomparabila. :)
Procedezi cum crezi.

| Me2 a răspuns (pentru eckoz22):

Eu iti sugerez sa cumperi pe piese, e mult mult mai performant si daca nu il stii asambla, adaugi in cos si serviciul de asamblare, dupa ce dai comanda iti ajunge acasa gata asamblat asa cum este cel pus de tine.
http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/