| Sekim a întrebat:

Salut/Buna!
Calculatorul meu isi da restart incontinuu. Timpul in care isi da restart nu este acelasi. Am pus pe procesor pasta pentru ca avea temp mare care poate cauza rr, am dezactivat autorestart si tot isi da. Eu cred ca placa de baza este problema. Voi ce credeti?

12 răspunsuri:
| cipixD a răspuns:

Placa de baza ori sursa.

| GPA a răspuns:

1.Fă un clear CMOS. Scoate bateria de pe placa de bază și mută jumper-ul CMOS (clear) de pe poziția 1-2 pe 2-3 apoi mută înapoi pe 1-2.

2. Update de bios la ultima versiune!

Ce placă de bază ai? Activează în bios Internal thermal control (auto) și dacă ai un profil de overclock lăsă-l pe auto.

3. Testează memoriile RAM pe rând.

4.Verifică sursa.

| Sekim explică (pentru GPA):

Am dat comanda de placa de baza noua

| GPA a răspuns (pentru Sekim):

Eu te-am întrebat ce placă de bază ai. N-ai pus întrebarea totuși? Deci înseamnă că ai o placă de bază în momentul de față. Spui că ți-ai comandat alta acum sau ce?

| AlinMihai06 a răspuns:

Incearca sa schimbi priza, la mine se stingea singur si l-am mutat in alta camera si nu a mai avut nimic.

| Sekim explică (pentru GPA):

Placa de baza este asrock fm2a68m-dg3+

| ziftode a răspuns:

Sursa e mai probabila decat placa de baza, ma bucur ca ai postat modelul, nu e o placa de baza de pe vremea cand se puteau umfla condensatorii, asa ca eu personal imi pun banii ca sursa e nu placa de baza!

| GPA a răspuns (pentru Sekim):

Fă pașii de mai sus și spune-mi dacă s-a rezolvat. Ți-am descris mai sus ce trebuie să faci (update de bios opțional)

| dannyel86 a răspuns:

Te grabesti si s-ar putea sa faci investitii inutile. happy
Daca e o problema fizica, cel mai probabil memoria ram genereaza erori.winking
Trebuia verificata ea mai intai, abia apoi luai in calcul alte variante.

| Sekim explică (pentru dannyel86):

Am doar 1 memorie ram de 8gb ddr3 1600

| dannyel86 a răspuns (pentru Sekim):

Memtest e un soft care se lanseaza de pe cd (bootabil) si care scaneaza memoria ram disponibila, in vederea depistarii defectelor fizice. E un proces de lunga durata (se poate lansa pe zeci de ore, dar intr-un interval de 4 ore nu se poate sa nu gaseasca erori, daca acestea exista).

https://videotutorial.ro/......ial-video/

| Sekim explică (pentru GPA):

Daca il las in bios sta aprins. nu isi da rr. daca pornesc in windows isi da rr