| anonim_4396 a întrebat:

Cam cat face sistemul urmator(un pret orientativ, bineinteles cu cateva argumente):
CPU: Intel Core 2 Quad Q6600@ 2.4Ghz(8mb cache, 1066mhz fsb-cooler-ul e nou nout si e aftermarket)
RAM: 4GB DDR2@800 sau 1066 nu stiu exact(ideea e ca am 7.1 la memorie-win7 index)
GPU:Geforce 8600GT 512mb ddr2 128bit
HDD:320GB 7200rpm 16mb buffer
MB:Gigabyte G31M-S2L
DAU FUNDA!
P.S: Scuzati categoria dar nu stiu ce naiba ca nu gasesc ramura "tehnologie"

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

800 de lei. Procesorul este bun, si sa zicem ca si-ar face treaba, dar restul componentelor sunt vechi. Nu vreau sa spun ca pc-ul nu e bun, ci vreau doar sa arat faptul ca piesele alea sunt destul de vechi si nu mai ai garantii pentru cat vor rezista, sa nu mai vorbim de raportul dintre performantele dintre piesele noi si astea, gen ram ddr4, gpu gddr5 etc. Daca era o placa video mai bunicica, ceva gen gtx 750 sau hd7770 luai lejer peste 1000 de lei pe ea.
Deci concluzia este ca poti lua undeva pe la 800 de lei poate 900.

| Evolution a răspuns (pentru Frank51):

Subscriu ce ai scris tu, ai perfectă dreptate.

Ca sfat in loc sa il vinzi ti'ai putea face un server puternic, gen gazduire de jocuri sau chiar server personal, ai scoate ceva bani daca stii cum.

8 răspunsuri:
| anonim_4396 explică (pentru Prezidentul):

Al tau are placa video ceva mai buna(eu am 6.2 si 4.9)

| Prezidentul a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, te intereseaza?

| Prezidentul a răspuns (pentru anonim_4396):

Merg toate jocurile pe el

| anonim_4396 explică (pentru Prezidentul):

Nu

| peperonies a răspuns:

Cpu + mb ~ 200-250
video ~ 60
ram ~ 130-140
hdd ~ 70

faci singur socoteala. Si prezidentul nu o sa ia in veci vecilor 1100 de lei pe un q6600...

| peperonies a răspuns:

Http://www.craiovaforum.ro/sisteme-complete/vand-quadcore-1662977.html

similar cu al tau dar placa video e cel putin de 2-3 ori mai buna.