| maphiotul a întrebat:

Salut.
Care varianta de windows consuma cele mai puține resurse si pe care sa pot rula doar chestiile elementare pe un laptop?
Si la fel stiti care browser necesita cele mai puține resurse?
Fara recomandari in afara subiectului propus.
Mersi

7 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Salut,

Daca ai un laptop care nu dispune de asa mari resurse poti instala Tiny10, este o versiune de windows 10 foarte bine optimizata care nu consuma asa de multe resurse.
https://archive.org/details/tiny-10-NTDEV

| maphiotul explică (pentru Intruder19):

Mersii mult, suna bine.
O sa il pun si revin cu reply

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu ti se poate raspunde daca nu zici si despre ce laptop e vorba exact. Nu de alta, dar posibil sa nu aiba drivere pentru Windows 7 sau 11... Legat de browser, K-Meleon e raspunsul tau.

| maphiotul explică (pentru GabiDumitrescu):

Notebook Acer

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru maphiotul):

M-ai lamurit. Procesor, memorie, stocare!

| mastadont a răspuns:

Ca și windows varianta home consumă cel mai puține resurse fiind cea mai de bază. Ca și browsere am auzit chestii bune despre brave și că ar consuma foarte puține resurse însă nu l-am încercat de ceva vreme să pot confirma.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mastadont):

"Am auzit" e fix pix. Eu am luat si am cautat teste comparative in sensul asta, ca am avut nevoie pentru mine. Nu ne luam pe auzite. Iar Brave il folosesc, e foarte ok, dar departe de a fi optimizat in mod deosebit pentru a nu hali memorie (ca aici e buba la majoritate, nu procesorul).