| wedonttalkaboutBruno a întrebat:

Salut...ce sa fac daca laptopul (Dell) merge greu? Doar cand deschid chrome-ul...are lag si se incarca foarte greu, ar trebui sa reinstalez windows? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Periodic calculatorul trebuie curatat de fisierele temporare, care se aduna.
Instaleaza Glary Utilitie. E un soft gratis si da-i One Click Maintenance. El face un scan si gaseste toate problemele din calculator. Apoi dai Solve Issues.
Un alt lucru ce se mai poate face este defragmentare. Atentie, daca ai hard SSD nu fa defragmentare.
Succes!

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vorba celui de mai sus: specificatiile? Daca nu te omori dupa jocuri ti-as recomanda un Linux.

| NLS a răspuns:

Ai incercat sa instalezi ultima versiune de Firefox?
Sau eventual Opera, Vivaldi.

Ai verificat temperaturile si incarcarea procesorului, a HDD-ului?
(cu GPU-Z, sau mai bine cu HWinfo64).

Ai HDD sau SSD?

Ce procesor are?

| Brizbriz a răspuns:

Ai ssd, daca nu, ia-ti... REPEDE, am auzit ca o sa se scumpeasca... SERIOS

| flixbuster a răspuns:

Am de-a face cu destule PC-uri care merg prost din cauza instalarii incorecte/incomplete. Pe persoana fizica sau juridica.

Daca spui exact ce model de Dell ai (sau macar configuratia CPU/RAM/Video/Stocare) poti afla cum ar trebui sa se descurce (instalat cum trebuie) in navigare web.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inchide absolut tot ce ai deschid, programe tot (imediat ce deschizi laptopul) si deschide mozzila. Daca merge bine il ti prea incarcat, daca merge rau cu tot ce ai inchis reinstaleaza wind

| literallythesamebruh a răspuns:

Nu ai menționat specificațiile. Probabil este din cauza specificațiilor low-end.

| Mavni a răspuns:

Dell-ul merge greu si dupa reinstalare. Am si eu. Regret achizitia.
Si nu joc jocuri!

| wedonttalkaboutBruno explică (pentru Mavni):

Eu am instalat unul de 1GB dar mergea ok...doar chrome-ul are probleme...cred. ca o sa imi iau altul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru wedonttalkaboutBruno):

Crezi? Scanari de virusi? Monitorizare a temperaturilor? Verificat starea hardului? Sint atiiiitea lucruri de facut...

| wedonttalkaboutBruno explică (pentru GabiDumitrescu):

L-am dus săptămâna trecută la un prieten care se ocupa cu astea... dupa a mers bine doar 3 zile

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru wedonttalkaboutBruno):

Si in acele 3 zile cam ce chestii ai instalat? Pe ce site-uri ai umblat? Ceva e dubios aici, si cel mai probabil nu e de vina laptopul.

| Mavni a răspuns (pentru wedonttalkaboutBruno):

Eu nu imi permit altul. Ma chinui cu asta.