| Mnk_Narcis_1993 a întrebat:

Cum pot dezinstala Ubuntu? Cand l-am instalat am sters Windows 8 definitiv dar acum vreau sa ma intorc inapoi la 8 nu prea ma pot obisnui cu Ubuntu. Cand dau sa booteze imi aapre chestia aia cu partitiile dar nu pot sa dau Install, am formatat partitia in care vreau sa instalez dar degeaba,

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Depinde ce fel ai instalat. Si la care paritii te referi? Vezi ca la ubuntu trebuie alocate paritii seciale si diferite. De dezinstalat, nu ai cum, doar simplu, formatezi tot(sau doar partitia cu ubuntu).

| Mnk_Narcis_1993 explică (pentru sltlp):

Pai am am formatat partitia si tot degeaba.

| sltlp a răspuns (pentru Mnk_Narcis_1993):

Pai daca vrei iar windows, stergi toate partitiile, si faci doar una. Din setup windows, reformatezi parittiile si instalezi. Daca vrei ubuntu, cel mai usor e sa aloci o paritie noua de tip ext4 cu punct de montare "/" si restul e pus automat.
Daca nu iti iese nici asa, e clar ca omiti ceva/gresesti ceva.

| Mnk_Narcis_1993 explică (pentru sltlp):

Pai cam asta era ideea ca nu prea as vrea sa formatez partitiile. Ubuntu am reusit sa il instalez acum scriu de pe el, dar windowsul nu pot am incercat si cu Cd si cu USB. La XP cand instalez nici nu imi arata partitiile si imi da o eroare. La 8 imi arata partitiile, formatez partitia C si tot nu ma lasa sa instalez.

| sltlp a răspuns (pentru Mnk_Narcis_1993):

Cu windows 7. Deoarece xp nu vede ext4, iar 8 nu se impaca cu partitii mbr. Ca sa reusesti, trebuie mai itnai pus windows 7.

| alexandru2004 a răspuns:

Se mai intampla! Tu zici atunci cand vrei sa instalezi Windows 8? ei asta mi s-a intamplat si mie!