| ChiukiuHamsler a întrebat:

Daca am folosit odata cheia de la windows 10, mai poate fi folosita si de alte ori?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde. Daca ai o licenta pentru un singur calculator, nu. Adica licentele sunt: OEM, Retail si VUP. OEM (Original Equipment Manufacturer) este licenta care insoteste un PC si nu poate fi data altcuiva. Si daca schimbi o piesa din PC ai probleme. Trebuie sa iei legatura cu Microsoft.
Licenta Retalil, este o licenta completa si care se poate isntala pe mai multe PC-uri dar va functiona complet numai pe unul. Pe celelate, la primul update, se va dezactiva Windowsul. Altfel am pune mana de la mana si ne-am lua un singur Windows pentru toate rudele si prietenii.
VUP (Version Upgrade License) este o licenta de update. De exemplu daca ai Windows 8.1 cu un WUP faci update la Windows 10.

| RAY a răspuns:

Nu,doar o singura data, asta daca nu e licenta care poate fi activata pe mai multe, dar in principiu o licenta un singur pc

| anonimg a răspuns:

Poti sa o folosesti de 3 sau 4 ori, daca va fi folosita(adica mutata) pe alte calculatoare/laptopuri; dar pentru asta trebuie sa anunti Microsoft Romania (0212047040).
Licenta nu poate fi folosita niciodata pe doua calculatoare in acelasi timp.
Pe acelasi calculator/laptop o poti folosi de cate ori doresti; adica "fara numar". happy

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Nu,doar o singura data pe un singur pc atat