| Hyourinmaru a întrebat:

Daca descarc un antivirus de pe internet si-l instalez, scap de virusii din calculator? Mie mi-a expirat antivirusul de vreo 2 ani si l-am lasat asa. Acum cred, nu stiu sigur, dar cred ca am un virus pentru ca am probleme cu sunetul, paginile se blocheaza foarte des si imi apare "Aw, snap!". Deci revin la intrebare: daca instalez un antivirus scap de probleme fara sa mai fac altceva (in cazul in care chiar e vorba de un virus)? Puteti sa imi dati si un site de unde sa descarc un antivirus bun?

12 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Da-i o scanare -google-norton eraser power-descarca-l scaneaza-scapi de virusi, apoi iti bagi alt antivirus.bafta!

| LaChatte a răspuns:

Iti recomand Avast! fereste-te de Norton!

| gelu1970 a răspuns:

Nu intra in panica. nu trebuie sa formatezi. deascarca si in aceasta ordine scanezi si restartezi dupa fiecare scanare.
1. Malwarebytes free
2. AdwCleaner, de asemenea e free
3. Norton Internet Security trial, de la pagina oficiala.
Norton e valid 30 de zile. in cazul in care iti place cum functioneaza imi spui. de asemenea, daca nu te descurci sa faci ceea ce am scris, te ajut cu placere. si incearca sa nu folosesti antivirusi free. eu nu recomand.
bafta.

| Iunix a răspuns:

Http://www.avast.com/en-eu/index
După ce l-ai instalat îi dai o scanare si repari / muți în carantină / sau ștergi virușii din calculator.

| euAnonim100 a răspuns:

Sunt o gramada de antivirusuri pe piata, unele mai bune, altele mai putin! Ai mare grija cand iti alegi un antivirus!

Sa iti fac si niste recomandari:
1. Avast! este antivirusul nr. 1 de pe piata, reusind sa depisteze virusii in proportii de 99.8%
2. Bitdefender e si el bunut, dar nu la fel ca avast!
3. AVG are si el o buna reputatie, dar e destul de lent cand scanezi!
4. Panda Cloud... interfata simpla, scanari (dezinfectari) automate si multe altele, dar toate acestea doar daca ai conexiune permanenta la internet (asa ca nu e foarte super)
5. Avira, pe care l-am folosit, dar nu e la fel ca avast - sunt 100% sigur! (desi e foarte cunoscut)

Cam astea sunt recomandarile mele! Primul pe care ti-l recomand cu mare, mare incredere este deci Avast!

Fereste-te de Microsoft Security Essentials, pentru ca e (dupa parerea mea) cel mai prost antivirus cunoscut de pe piata, bine, sunt si altele mai rele ca el, dar nu sunt asa cunoscute!

Si, daca revin la problema ta, nu poate fi doar din cauza unui virus, poate calculatorul tau e plin de cache sau alte fisiere reziduale, care iti incetinesc computerul! Pentru toate acestea, iti recomand CCleaner!

Ok, acum hai sa iti dau link-uri la toate programele:

Avast: http://goo.gl/i0zZr8
Bitdefender: http://goo.gl/LbViU0
AVG: http://goo.gl/Vy15xs
Panda Cloud: http://goo.gl/JXLvaw
Avira: http://goo.gl/rZ4ycy
--
CCLeaner: http://goo.gl/tKgKX0 (da click pe free download)

Sper ca te-am ajutat, iar daca mai ai nevoie de mine, intra aici: http://redskyromania.weebly.com/
(nu vreau sa imi fac reclama, doar iti ofer ajutor)!

Funda?

| Alexiuc a răspuns:

Recomand sa iti reinstalezi windowsul clean boot, si sa instalezi advanced system care ca si antivirus e un program ce are mai multe functi folositoare si este cel mai bun antivirus eu al folosesc de 1 an pe laptop si 3 ani pe pc si nu m-am virusat nicidata el curata automat cand pc sau laptopu nu e folosit si te anunta daca vrei sa i dai o scanare profunda si tu alegi. da ca sa al descarci full trebuie sa al gasesti pe toent am scris faca r ca zice (TPU) ca e raspuns ilegal da intelegi tu sau descarci versiunea free de aici http://www.iobit.com/advancedsystemcareper.html succes! si nu instala avast eset, avg panda si prostiilea alea folosesc mult din RAM si mai solicita si procesorul.

| lTudyl a răspuns:

De 2 ani?
Schimba windowsul, URGENT!
Dupa ce il schimbi pune pe el Norton™ 360, cel mai bun antivirus.Iti ofera licenta 60 de zile gratuit iar daca te convingi de calitate, crede-ma, MERITA sa cumperi o licenta platita!

| Kitt3 a răspuns:

Mai intai reinstaleaza windowsul si apoi copie avast sau AVG. Sper sa te ajute.

| Drag0nu a răspuns:

Http://www.avast.com/en-eu/index ii dai sa scaneze pc-ul sa vezi daca are virusi e foarte bun antivirusul

| Elielizabet a răspuns (pentru Elielizabet):

Este un antivirus foarte bun este ceva mai noi si este sigur

| likemusic123 a răspuns:

Avast nu o sa-ti mearga deoarece ai un virus cel mai bun antivirus este bitdefender merge si daca ai vreun virus.