| Stancu_David_ a întrebat:

Salut. Daca Folosesc Teamviewer si intru pe un site, site-ul respectiv poate vedea ca eu folosesc Teamviewer si controlez de la distanța alt Laptop?

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Site-ul poate "vedea" IP-ul de la care a fost apelat.
Daca raspund doua IP-uri, atunci admin-ul site-ului poate contacta /interoga pe oricare dintre ele si poate deduce ca unul il controleaza pe celalalt.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

In primul rand realizezi ca daca folosesti teamview site-ul se incarca doar de pe un browser.

In al doilea rand nu e nevoie sa pui ", orice server care hosteaza un site, vede IP de la care este incarcat de catre client.

In al treilea rand serverul unde e hostat site ul raspunde, ceea ce ai scris tu aici "Daca raspund doua IP-uri" nu are basolut niciun sens.

In al 4 lea rand niciun admin de site nu prea poate vedea ce IP uri ruleaza teamviewer intre ele.

Ai dat un raspuns in care pur si simplu ai aruncat niste cuvinte tehnice fara sens intre ele... si atat

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Mai invata, mai incearca!

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Astept explicatia corecta maestre.

Pana atunci raman explicatiile mele cele corecte.

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

OK, sa-ti pastrezi "dreptatea".
Noi am testat multe interogari si accesari posibile la un site-testare, de pe un server.
De atunci nu folosesc TeamViewer si alte asemenea programe de control la distanta.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Ok, deci nu ai o explicatie tehnica pentru ce ai spus.
Se vede din eschivarile pe care le faci.

Zi omului ca ai raspuns gresit si trecem peste.

PS. Sa nu ma iei stii tu ca ai testat nu stiu ce... nu de alta da lucrez de vrei 12-14 ani in domeniu, stiu exact cum functioneaza un server web in spate.

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Detaliile tehnice exacte nu le stiu.
Ce stiu: serverul web (Apache) a fost administrat de pe un singur calculator, la care am fost conectabili 3 persoane, cu TW.
Pe listele de logare a aparut IP-ul calculatorului de baza, dar si a celor 3 persoane care am accesat prin el (cu momentul /timpul de conectare).
Acesta a fost motivul pentru care toti ne-am lasat de TW.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Ah deci s-a intamplat ceva, nu stii exact ce si ai tras o concluzie ciar daca nu stii detaliile tehnice. bravo.

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

In PHP a fost interogat IP-ul accesarilor si scrise intr-un fisier log.
Nu mai stiu exact la ce a raspuns IP-ul de baza si cel prin TW (a fost de aproape 10 ani).

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Pai s-a vazut din primul raspuns ca nu stii cine cu ce si cum a raspuns.

Hai sa iti explic.

serverul web vede intotdeauna IP clientului care il acceseaza.

Prin TeamViewer tu folosesti clientul (adica browserul ca sa fie clar) al pc ului pe care il controlezi drept urmare el iese in internet si implicit ajunge la serverul web cu propriul IP.

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

PC-ul central e clar ca isi da IP-ul.
Totusi, in log a aparut si IP-ul care l-a dirijat, distinct.
Nu stiu cum a fost interogat, dar asa s-a cunoscut "contributia" fiecaruia.
(de partea de a doua interogare nu eu m-am ocupat)

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Pai atat timp cat tu nu stii ce s-a intamplat acolo, cine ce si cum a incarcat si logat de ce induci omul in eroare?

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Eu stiu doar ca a fost posibila identificarea.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Tu bajbai ceva... asta e raspunsul corect. Dar nu stapanesti nici termenii, nici tehnologia si nici nu stii despre rezultatul final.

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Nici nu am zis ca le stiu in detalii tehnica, doar ca am vazut rezultatul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu

| carevaescu a răspuns:

Teoretic da. Sunt hackuri de javascript / webassembly care pot accesa "lista" de programe care ruleaza pe un sistem.
Practic... nu s ar incurca un site respectabil cu asa ceva. Pana la urma este un security breach, sa nu mai zicem de privacy.

| Anna120220 a răspuns:

Salut, nu, site-ul nu poate vedea ce faci tu, mai exact daca folosesti, sau nu, Teamviewer. Asadar, poti sa stai linistit.

Sper ca te-am ajutat!