| anonim_4396 a întrebat:

Daca poate cineva sa ma ajute:am o problema cu computerul.cand il pornesc unitatea arata ca functioneaza dar monitorul nu porneste cu siguranta este o problema de la unitate pentru ca nu porneste normal (nu scoate acel sunet de pornire cum este normal, acum ceva timp am m-ai avut probleme asemanatoare atunci problema era de la placa de baza si am cumparat alta noua acum dupa 2 ani au aparut probleme asemanatoare poate fi de la sursa, placa de baza help plz

7 răspunsuri:
| stresat a răspuns:

Daca monitorul nu porneste, poate o fi problema de la el. Ledul se aprinde macar? Sau poate nu e bagata o mufa la locul ei. Sau poate ai probleme cu placa video si iti da impresia ca ai avea probleme cu monitorul.

| d3javw a răspuns (pentru stresat):

Monitorul nu are nimic.

| K0sti a răspuns:

Salut,

Nu ai decat sa faci teste. Se incepe cu masuratoare tensiunilor de la sursa. Daca sursa pare ok, incepi si scoti memoria. Dupa ce ai scos-o, pornesti calculatorul si vezi daca incepe sa "planga" dupa ea. Acele beep-uri specifice de lipsa memorie. Daca se aud beep-urile e un pas bun, inseamna ca ori a fost contact imperfect, ori una din ele e busita, sau ambele, sau cate ai. Le bagi pe rand si vezi ce se intampla. Daca nu e de la memorie, atunci scoti placa video si vezi daca la fel ca la memorie apar beep-urile specifice lipsei placii de sunet. Beep-uri care sunt diferite ca secventa fata de cele de la memorie. Daca da beep-uri dupa ce ai scos placa inseamna ca asta e problema. Placa video defecta. Daca nu e nici sursa, nici memoria si nici placa video, ghinion e placa de baza. Cam asta e. Toate manevrele le faci cu cablul de alimentare socos din sursa. Sa nu uiti. Succes!

| d3javw a răspuns (pentru K0sti):

Mersi o sa incerc daca nu reusesc o sa chem pe cineva care se stie, in viitor o sa incerc sa invat si eu m-ai multe, chestia e ca calucaltorul e ca corpul uman s-a stricat ceva nu mai merge nick

| K0sti a răspuns (pentru K0sti):

Scuze, e o greseala - "placii video", nu placii de sunet. Mea culpa.

| dannyel86 a răspuns:

Salut! KOsti a punctat foarte bine sursa problemelor ce pot aparea in astfel de cazuri. Eu am patit altceva. Nu se conecta la monitor, dar nici nu scotea acele beep-uri specifice. care sa semnalizeze unde e problema. Porneam sistemul, nu scotea niciun sunet si nici nu comunica cu monitorul. Rezolvarea: procesorul era suprasolicitat si a trebuit sters de praf. Daca ai cumva simptomele descrise mai sus, ar fi bine sa incerci sa scapi unitatea de praf.

| d3javw a răspuns (pentru dannyel86):

Dupa ce am avut aceste probleme am desfacut unitatea si am sters-o de praf avea foarte foarte mult praf dar l-am sters si degeaba.