| anonim_4396 a întrebat:

Daca tin laptop-ul in priza (cu bateria pusa) o sa se strice bateria?!
PS: In fiecare luna descarc bateria complet si apoi pun laptopul la incarcat 12 ore!

6 răspunsuri:
| CinevaNou a răspuns:

Nu conteaza. Laptopurile noi stiu sa nu mai incarce bateria incontinuu cand sunt bagate in priza, deci n-o afecteaza.
Bateriile li-ion sunt afectate cel mai mult de descarcari-incarcari complete, deci daca vrei sa o strici repede ii faci asta in fiecare zi.
Toate bateriile se strica in timp, dupa 1-2 ani nu mai poti sa te astepti sa te tina cat tinea cand era noua, indiferent de cum ai avut grija de ea.
Singura perioada in care ar trebui sa tii bateria scoasa din laptop e vara, pentru ca bateriei nu ii plac temperaturile mari(nu mai stiu exact peste cate grade, era un studiu, probabil peste 30-40 grade). Cum vara e extrem de cald afara si laptopul se incalzeste mult mai rau daca te si joci, o sa se incinga si bateria, si se degradeaza mult mai repede.

| RaduTN a răspuns:

Daca ti laptop-ul in priza cu bateria pusa o sa-si piarda din capacitate.

Nu mai descarca bateria complet apoi o incarci 12 ore, este o greseala.

O data la 1-3 luni este bine sa calibrezi bateria.

Cum calibrezi bateria?

1. Incarci bateria 100%
2. O descarci complet.

Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, si a mea s-a stricat asa. acum nu tine nici o secunda.

| JustMe4ever a răspuns:

Eu cred ca nu e bine.
1. Stiu ca nu e bine sa descarci laptopul sub 5%;
2. Stiu ca nu e bine sa il incarci pana la 100% decat odata pe luna;
3. Stiu ca nu trebuie tinut in priza dupa ce bateria ajunge la 100%.

Mai intereseaza-te!

| Valentinbaciu2002 a răspuns:

Da daca o sa o tii mereu la alimentare se va strica bateria, si apoi fara cablu de alimentare bateria va tine putin. Adica bateria o vei tine degeaba.

P.S. : Stiu asta fiindca asa am facut si eu.

| Andrei_Radu_Lazar_1998 a răspuns:

Ca am tinut incarcatorul mereu in el, laptopul meu se stinge dupa 2 min dupa ce il scot de la incarcat
Nu il tine tot timpul asa
eu am stricat laptop de 1000 de euro