| alberto156 a întrebat:

Salut! De câteva luni unele site-uri sau aplicații nu-mi mai merg pe wifi-ul de acasă. Merg doar dacă ma conectez la date mobile sau doar dacă sunt conectat la alt router. Chestia asta se întâmpla și pe telefon și pe calculator.Am încercat cu mai multe telefoane și așa fac toate. Un exemplu ar fi Yahoo mail, dacă intru pe date mobile merge perfect, dacă ma conectez la wifi nu mai merge, "se încarcă in gol.". As vrea sa rezolv singur problema sa nu apelez la furnizorul de internet. Mulțumesc anticipat, dau funda!

4 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Există câteva lucruri pe care le poți încerca pentru a rezolva această problemă:

Verifică dacă există probleme cu router-ul. Asigură-te că acesta este conectat la internet și că toate cablurile sunt conectate corect. De asemenea, poți încerca să-l resetezi și să vezi dacă problema se rezolvă.

Verifică dacă există probleme cu conexiunea la internet. Asigură-te că toate dispozitivele tale sunt conectate la router și că toate sunt în raza de acoperire a semnalului Wi-Fi.

Verifică dacă există probleme cu dispozitivul tău. Asigură-te că ai instalat toate actualizările necesare și că toate programele tale sunt în ultima versiune. De asemenea, poți încerca să resetezi dispozitivul și să vezi dacă problema se rezolvă.

Dacă problema persistă după ce ai încercat aceste lucruri, poate fi necesar să contactezi furnizorul de internet pentru a obține ajutor suplimentar.

| VoidEternal a răspuns:

Ce descrii tu aici suna a restricție setata din router pentru anumite domenii/website-uri.

Daca ai acces la interfața de admin a routerului, verifica daca găsești site-urile ce nu le poți accesa adăugate ca excepții in setări. Daca nu găsești nimic în router suna la provider și zi-le, deși sincer nu am auzit până acum de tipul ăsta de problema și nici nu cred că ar avea ei vreun motiv sa restricționeze yahoo intenționat. De la device-urile tale nu prea are cum sa fie daca problema apare și pe telefon și pe PC.

| helpforyou a răspuns:

Există mai multe posibile cauze ale acestei probleme. În primul rând, este posibil ca problema să fie legată de router. Ar trebui să verifici dacă router-ul este ă este actualizat cu ultima versiune de software și dacă toate conexiunile sunt corect conectate. Dacă problema persistă după aceasta, ar trebui să verifici dacă există alte dispozitive conectate la același router care pot fi responsabile pentru întreruperea conexiunii.

În al doilea rând, problema ar putea fi cauzată de o problemă cu serviciul de internet. Ar trebui să contactezi furnizorul de servicii de internet pentru a vedea dacă există probleme cunoscute în zona, care pot afecta conexiunea la internet.

| IusanAdrian a răspuns:

Aceeași problema o întâmpin și eu: unele aplicații nu se incarca pe routerul wireless. Jocurile funcționează. Am router TpLink Archer 10 de la Digi. Conexiunea de internet este de 1G. Și totuși nu se incarca aplicațiile (Lidl, Altex, etc). Și asta este pe toate telefoanele din casa. Tot timpul copii se plnag că nu merge internetul in casa, deși dacă fac testul de viteza de la Digi, totul pare sa funcționeze normal. Daca mă conectez cu datele mobile totul merge perfect.
S-a găsit cumva soluția la aceasta problemă?
Mulțumesc