| anonim_4396 a întrebat:

SALUT,de ce nu pot muta aplicatiile pe card? ce ar trebui sa fac? am Samsung galaxy trend lite, apropo

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Daca ai android 4.1.2+ nu se mai pot muta aplicaţiile pe card, se mută ele automat unde e nevoie deoarece s-a constat că ultimile telefoane apărute au cel putin 8 gb memorie internă mai mult decât suficient pentru stocarea aplicaţiilor (dacă ai prea multe telefonul se va mişca mai prost) si aplicatiile se instaleaza automat unde trebuie.
Cand o aplicatie este pe card nu mai merge widget'ul de la ea si daca scoti card'ul automat aplicatia se opreste si s'ar putea sa cauzeze erori in sistem, din aceasta cauza s-a ajuns sa nu mai poti muta aplicatiile.
Totusi poti face root (sa permiti aplicatiilor sa modifice fisierele din sistem) si asa poti muta si poti face orice cu soft'ul telefonului dar nu iti recomand ca s'ar putea sa ti'l strici.
Daca ai prea mult spatiu ocupat iti recomand o aplicatie de curatate chache (resturi de aplicatii ramase) se numeste cleanmaster, iti mai elibereaza memoria telefonului si dezinstaleaza ceea ce nu folosesti.