| eusuntcipi a întrebat:

De curand mi-am achizitionat un TV Smart. Eu pana acum am folosit doar Netflix si Youtube, avand alt TV pentru canale. Ei bine, acest TV nu are loc pentru Scart. Am cautat peste tot, inclusiv in manualul de utilizare al televizorului. Iar atunci cand vreau sa introduc cablul LNB in spate si dau la scanare programe, nu se scaneaza nimic. Acelasi mesaj la nesfarsit. Mentionez ca eu stau la tara si am televiziune prin satelit. Nu inteleg de ce nu se scaneaza. Daca poate sa-mi zica cineva, dau funda!

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cablul de la LNB îl introduci în TV doar dacă ai tuner DVB-S sau S2.
Altfel, ai nevoie de un receiver în care să bagi LNB-ul, apoi în TV.
Și nu înțeleg ce legătură are faptul că nu are intrare SCART. Poți lua un adaptor SCART - RCA.

| Anca32 a răspuns:

Nu se scanează pentru ca nu este compatibil unul cu altul și clar nu pot comunica

| AndreiMarin499 a răspuns:

Având în vedere ca ai televiziune prin satelit presupun ca ai și un Receiver care are cel mai probabil Mufa HDMI, conecteaza Receiverul la televizor prin HDMI și va merge scanarea canalelor știu ca merge doar dacă ai televiziune prin cablu trebuie sa rezoli problema din setările Receiverului.