| Nutzuu a întrebat:

Deci, am windows 8.1 pe PC si vreau sa imi bag si linux!
Doar ca am o singura partitie, partitia C! Cum pot face asta?
De unde pot descarca Linux?
Trebuie sa il pun pe stick sau CD/DVD?
DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Poti sa il pui pe stick, cd, dvd, sau deloc(depinde de versiune).
linux e un termen foarte... ce vrei mai exact sa faci? Asa ai ubuntu, ai se setup si il poti isntala din setup langa windows, fara sa stergi nimic din pc, fara stick, cd, dvd etc.

| Nutzuu explică (pentru sltlp):

Deci pot sa bag linux peste windows?

| sltlp a răspuns (pentru Nutzuu):

Http://www.ubuntu.com/download/desktop
Descarci, montezi imaginea, si ai acolo un executabil parca wubi.exe. Cu ala. Daca nu te descurci, da o adresa de email.

| Nutzuu explică (pentru sltlp):

Matzu_mic17

| Nutzuu explică (pentru sltlp):

Merge sa-l pun pe un SD?

| Nutzuu explică (pentru sltlp):

Poti sa ma suni?

| sltlp a răspuns (pentru Nutzuu):

Discutam aici mai bine: https://www.facebook.com/total.last.tutorial

20 răspunsuri:
| eucumine010 a răspuns:

De ce vrei linux? Ai mai rulat vreo distrubitie macar din live cd? Cunosti vreo comanda in terminal? As putea sa iti pun 1.000 de intrebari de genul, raspunsul tau o sa fie mereu nu. Deci de ce vrei sa iti schimbi sistemul de operare principal cu ceva de care nu ai nici cea mai vaga idee.

| Nutzuu explică (pentru eucumine010):

Pentru ca nu imi mai merge windows-ul! de aia!

| Nutzuu explică (pentru eucumine010):

Suna-ma!

| eucumine010 a răspuns (pentru Nutzuu):

Faci in felul urmator. Instalezi windows 7 asa ramai pe un teritoriu cunoscut, pui frumos intr-o masina virtuala Linux si iti faci o idee despre ce este vorba sau il pornesti din Live Cd. Apoi te mai gandesti daca vrei sau nu linux ca OS unic.

| eucumine010 a răspuns (pentru Nutzuu):

Imposibil.

| Nutzuu explică (pentru eucumine010):

Nu am windows 7

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca te-ai cam lamurit ca cei care ti-au raspuns sunt cam niste aventurieri in ale Windows sau Linux.Pe langa Windows(tu ai Windows 8.1)se poate inslala orice distributie de Linux.Multi spun ca stiu, dar nu stiu ca Linux vine in distributii dezvoltate de entuziasti. Windows are cam 10 variante si nu distributii, de la Windows 95 si pana astazi(98, Xp, Vista, 7 etc). Daca vrei ca langa Windows 8.1( in dual boot) sa ai si o distributie de Linux, cauta pe net de exemplu Ubuntu, descarca in PC, cauta un utilitar de instalare in Windows care se numeste UNetbootin(il gasesti pe net), dai cu el un branci la distributia pe care o sa o descarci si iti va face automat dualboot(Windows 8.1 si Ubuntu, de exemplu).La pornirea PC vei putea alege intre Windows sau Linux.Nu se pierde nimic. Spor la munci!

| sensualus a răspuns:

Vezi sa nu te arzi cu linux. pentru ca face altfel partitia
http://www.ubuntu.com/desktop

| zaratu a răspuns:

Linux este cam periculos, nu prea sa gaseste programe pentru el, daca vrei in cel mai rau caz baga windows 98

| Nutzuu explică (pentru zaratu):

Am deja 8.1, la ce imi trebuie 98?
E tot aia!
Si vreau linux!

| anonim_4396 a răspuns (pentru zaratu):

Dacă nu știi despre ce este vorba când discutăm de Linux, mai bine abține-te. Vorbesc serios. Nu mai speria lumea degeaba dacă ești incapabil să funcționezi în altă lume decât aia pe care și-a dat-o ție Bill Gates.

| Nutzuu explică (pentru anonim_4396):

Nu mai bag!

| Netrider a răspuns:

Daca nu incerci nu o sa stii niciodata cum e un linux. am incercat mai multe distributii dar pana la urma m-am intors tot la windows.