| Gabriel2424 a întrebat:

Salut!
Deci imi cade internetul cateva secunde 3-4 secunde, netul e prin wireless(fibra) si cand cade semnalul se duce si de pe telefon sau laptop cateva secunde, nu stiu din 5-10 min.Pareri?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intreruperi sunt tot timpul pe internet, dar rar se observa de utilizatori.
Din acest motiv, orice dispozitiv conectat se seteaza la "reconectare automata".

| 4ndr33y a răspuns (pentru Bula):

Cum adica "interuperi sunt tot timpul"? Wrong on so many levels laughing

| Bula a răspuns (pentru 4ndr33y):

Internetul este o retea de conexiuni, asemanator cu o panza uriasa de paianjen.
Comunicarea intre doua puncte nu se face tot timpul pe acelasi traseu, ci unde nu este traficul prea intens. De asta se ocupa centrele (serverele) de dirijare a traficului.
Tu, cand masori viteza internetului, primesti mai multe raspunsuri la "cautarea" serverului de masurare. Cauza: se cauta linia de comunicare ceea mai rapida.
Daca o linie de comunicare se supra-aglomereaza sau se intrerupe, atunci traficul este dirijat pe alta ruta (asemanator circulatiei terestre). In timpul schimbarii (sau supra-aglomerarii) comunicatia sta in asteptare, este intrerupt fluxul.

In practica, comunicarea se face pe pachete mici de date. Daca tu tirimiti un filmulet (sau alt material), atunci este "despicat" in pachetele mici, care se trimit alternativ cu pachetele altor utilizatori. La destinatie, pachetele sosite se re-asambleaza in forma initiala a fisierului de film (sau secventa de stream).

Mai trebuie sa inveti multe, macar bazele, sa poti intelege.

| 4ndr33y a răspuns (pentru Bula):

Bula, lasa-ma cu explicatiile babesti, vezi ca nu ai gasit persoana potrivita sa o impresionezi cu cunostintele tale de retelistica. laughing
Ce legatura au balivernele tale cu faptul ca lui ii pica wi fiul? Ii pica wi fi-ul nu autentificarea in point to point over ethernet ITstule laughing
Ce legatura are latenta si serverul cu asta baaaaaaaaa nene? Vai...

| Bula a răspuns (pentru 4ndr33y):

Reteaua de internet nu este doar din wi-fi. tongue
Traseul este intre doua terminale si este afectat de orice intervine.

| 4ndr33y a răspuns:

Daca face pe mai multe dispozitive in acelasi timp, e routerul de vina, daca e router dat de ISP, suni la ei si faci sesizare. Nu exista setare care sa repare ceva defect fizic.

| Gabriel2424 explică (pentru 4ndr33y):

E router nou adus de aia de la net acum 2 luni.

| 4ndr33y a răspuns:

In timp ce citeam raspunsurile lui Bula ( oh go on ) mi-a veni o idee, ca sa izolezi problema, poti sa iesi din routerul in care intra fibra, intr-un alt router.
Conectaza cu un cablu de retea, de la portul galben inscriptionat LAN1 / LAN2 / LAN3 in routerul cel nou la portul albastru numit WAN. Pe routerul cel nou seteaza tipul conexiunii DHCP, apoi conecteaza-te la wi-fiul routerului nou, astfel vezi daca e o problema generala de conectivitate Router-ISP (putin probabil daca ai fibra) sau daca e o problema radio Wi Fi a routerului. Digi da 2 tipuri un model de Huawei si unul ZTE, ambele pocnitori, dar huaweiul e ceva mai prost, am lucrat cu amandoua.

Sunt si alte metode de diagnosticare care sunt cam complicate pentru utilizatorii normali.