| dariusw0w a întrebat:

Salut, doar ce am cumparat o placuta de rami DDR2 de 2GB si cand o pun in calculator, alaturi de cealalta de 1GB tot DDR2, nu porneste calculatorul, aveti idee de ce? Daca o las doar pe cea de 1GB merge

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

S-ar putea sa nu se potriveasca frecventa. Si una si celallalta trebuie buie sa aiba aceeasi frecventa ( de exemplu: 800 Mhz.)

| lpavel a răspuns:

NU suporta frecventa! Totusi mai incearca sa pui numai cel de 2GB, daca nu merge atunci, descarca acest program : siw -cu asta vei putea vedea ce frecventa e suportata pe pc-ul tau si poate il poti schimba de unde l-ai luat daca nu, asta e, teapa! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se numeste placa de baza?
Unele placi pe ddr2 suporta max 2Gb.
Ai incercat sa-l pornesti doar cu cea de 2GB?

| Verme_Danyel_1999 a răspuns:

Din cauza frecventei cea de ddr3 este mai puternica dai poti sati alegi ori o lasi decat pe aiai ddr2 ori eu te-as sfatui sa o lasi decat pe aiai ddr3 este mai performanta