| Mădă0611 a întrebat:

Laptopul meu, HP nu mai porneste. Nu mai am cutia sau vreo hartie, ca pe bonul de la Altex scria ca ei ofera garantie 3 luni, au trecut, il am din iulie, iar in hartiile lui era ceva cu garantie online, deci nu le-am pastrat.
Isi dau seama cei de la service ca aveam Windows10 preinstalat? (sa-l puna iar, daca e de umblat pe acolo). Care e procedura cu garantia online? E bai daca nu am nimic despre pc? Eventual daca cei de la magazin imi dau o copie a bonului, ca era cu nume, deci presupun ca il gasesc cumva.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa ai cel putin bonul de casa sau alt document fiscal pe care scrie ca s-a achitat contravaloarea produsului si la ce data.
Garantia pentru un laptop trebuie sa fie de cel putin 2 ani.

Chiar daca l-ai avut preinstalat, daca tu ai stricat Windows-ul, atunci nu se repara /reinstaleaza in garantie.
Cel mai bine ar fi sa arati intai laptop-ul la un specialist, care va putea deosebi o defectiune hardware de una software si va putea spune daca sa trimiti inapoi laptop-ul in garantie sau se rezolva "acasa".

| Mădă0611 explică (pentru Bula):

L-am oprit, l-am pus de-o parte, pe o parte, apoi, dupa vreo 7 ore, l-am pornit, a mers un pic si s-a oprit de tot. Apas butonul de pornire, palpaie ledul de curent, led-ul de ca caps lock, ca e apasat, se aude ca porneste, si atat, se opreste.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Mădă0611):

1. Conecteaza incarcatorul, sa arate Led-ul ca este conectat la priza. Lasa-l pana ce bateria se incarca complet!
2. Tine apasat indelungat butonul de pornire (chiar 15-20 secunde), sa se opreasca complet laptop-ul (probabil ca se afla in regim de hibernare).
3. Dupa o pauza de 1-2 minute porneste normal laptop-ul. Ai toate sansele sa functioneze iarasi normal.

Daca nici asa nu porneste, atunci chiar este problema de garantie, probabil ceva defect hardware.

| Mădă0611 explică (pentru Bula):

Am incercat. De ieri seara. Acum l-am dat cuiva sa-l duca la Altex.

Dubios e ca si laptop-ul vechi, cel pe care scriu acum, se inchidea singur si nu mai pornea de la buton. Am zis c-o fi de la Microsoft, ca ambele au windows, dar sunt marci diferite. De la curent nu era, ca au baterie (daca i-am lasat clapeta celui nou si nu l-am inchis, avea timp sa se incarce, si oricum, era in priza), si stabilizatorul imi arata "in 220".

Cum e cu garantia online?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Mădă0611):

Sunt mai multe regimuri de oprire:
- oprire completa - se porneste normal, prin scurta apasare a butonului de pornire
- oprire prin suspendare (standby) - se porneste cu deschiderea capacului sau apasarea oricarei taste sau miscarea mouse-ului /touch pad-ului
- oprire in hibernare - in acest caz se salveaza intreg continutul memoriei RAM, intr-un fisier mare, pe hard disk (sau SSD). Acest regim este uneori mai complicat, in sensul ca la unele aparate pornirea se face prin apasarea scurta a butonului de pornire, la alte calculatoare pornirea se poate face si prin apasarea unei taste oarecare. Deseori insa, inainte de pornire din regim de hibernare, intai trebuie OPRIT FORTAT sistemul (butonul de pornire tinut indelung-apasat), iar dupa o scurta perioada de timp se porneste normal, din butonul de pornire.

| doctorandus a răspuns:

Garantia in UE e de doi ani, cel putin daca nu a fost cumparat ca returnat de altcineva.

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Da, corect, garantia nu se da pe software.

Iar daca a facut flash la placa de baza, este vina proprie si nu e acoperit de garantie.

Consumabilele (de ex. bateria) au garantie limitata.

| RAY a răspuns:

Numai porneste deloc?
atunci e problema de hardware nu de software

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Deloc. L-au luat inapoi si daca nu-l repara, o sa imi dea altul. Si cat am mesterit la Windows 10 sa arate ca 7. . :-

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Probabil placa de baza defecta, pai de ce nu iti place windows 10?

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Imi place, dar sunt obisnuita cu 7-le.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai suportul lui 7 expira luna asta, desi va fi vulnerabil la atacuri

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

E 10, dar l-am facut sa arate ca 7. Folderele, programul pentru fotografii...