| lemnuc a întrebat:

Salut, ma intereseaza sa stiu daca pot sa fac cumva sa am semnal wifi de la un cablu LAN.
Lucrez intr-un birou unde dispun de cablu de retea, nu am semnal GSM, deci nu pot sa folosesc internetul pe telefon, din acest motiv am nevoie de wifi. Stiti cumva vreo solutie cu vreun modem/router care sa nu necesite configuare pe PC?
Multumesc

7 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Solutia "clasica" este un "Access Point"
adica un device in care se infige un cablu de retea si din care iese wifi
asta e o solutie depasita de... piata, din cauza ca nimeni nu mai cumpara asa ceva

asa ca practic poti sa folosesti un wifi router pe post de access point, la modu ca pur si simplu infigi cablul de net in LAN-ul routerului si apoi o sa ai wifi (totusi trebuie configurat wifi-ul... cu nume, parola, etc.), motivul e ca un router nu trebuie sa faca routare ca sa faca bridge intre lan si wifi de asemenea poti sa ai net la pc/laptop din acelasi lan al routerului (care e practic folosit ca switch)

daca ai un pc cu wifi sau un laptop connectat la utp ala, poti sa il folosesti pe post de hotspot (cauta pe google cum)

PS routerul poti sa il folosesti si ca routare (infigi utp-ul in wan in loc de lan) insa practic vei fi separat de restul retelei locale si e mai complicat de configurat

PSS daca aplici idea cu routerul, SA NU UITI sa ii tai serverul de dhcp din router, pentru ca respectivul server s-ar putea sa reuseasca sa dea IP-uri si apoi sa nu iti mai mearga netul pentru ca el se declara ca fiind router/connexiunea la internet (gateway)

| lemnuc explică (pentru Bizon95):

Din pacate nu o sa pot folosi metoda cu routerul, deoarece am parola de admin pe pc si nu pot sa modific nimic, singura optiune este sa am un dispozitiv care face hotspot. Exista asa ceva pe piata? sau doar cu vreun laptop pot sa fac hotspot?

| Bizon95 a răspuns (pentru lemnuc):

Nu ai inteles, mai iei un router, INCA UNUL si il pui in lan-ul ala
routerul este efectiv "hotspot" nu e nici o diferenta intre cele doua idei (in afara de portabilitatea, hotspot-ul e in general portabil)

| RoCkKiD a răspuns:

Ai Laptop sau PC? Laptopul il poti folosi ca router.

| lemnuc explică (pentru RoCkKiD):

Am PC...care are parola de admin

| andreypop900 a răspuns:

Sa folosesti un router wireless.

| lemnuc explică (pentru andreypop900):

Routerul Wireless necesita configurare pe pc, la care nu am acces sa modific nimic ce tine de admin, deoarece este parolat, din acest motiv am nevoie de alt dispozitiv care sa dea wifi dar care sa nu necesite nici un fel de configurare