| Victoras98 a întrebat:

Salut pentru cunoscatori as vrea sa stiu cum pot sa fac sa am retea wifi in casa? si va rog sa imi spuneti de ce am nevoie (router etc) precizez ca casa e cu trei etaje si folosesc doar internet prin stick ca in zona unde traiesc nu este cablu la telefon;

10 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut Victor
Hai sa o luam de la zero, si eu sunt intr-o situatie similara.
Pasul 1
Inainte de echipamente, In primul rand iti trebuie un contract cu un furnizor de internet, care sa-ti aduca internetul in casa. Aici depinde de zona, majoritatea nu asigura viteza mare la case, e nerentabil sa traga fire de mare viteza din cauza costului, am avut aceeasi problema. Daca ai romtelecom in zona iti recomand Clicknet, ai net prin cablul de telefon la viteze foarte mari.
Odata cu netul iti vor da un modem, nu-ti trebuie cu wireless, ia ceva LAN cu 2-3 iesiri.
Dupa ce rezolvi cu rometelcomul, deja ai net prin cablu.

Pasul 2.
Cumperi un router wireless, cu semnal puternic, pentru a iti acoperi toata casa (in jur de 200 lei, nu verific acum, pentru TP-link, am cumparat pentru cineva).
Conectezi router la modem, schimbi IP ca sa nu se bata cap in cap cu modemul. configurezi conform manualului si ai rezolvat problema.
Vad ca ai 13 ani, dca nu stii sa setezi routerele apeleaza la un prieten sau la o firma de calulatoare, platesti o data si scapi.
Bafta

| Victoras98 explică (pentru CataC):

Salut, Iti multumesc ca ma ajuti, chiar multumesc foarte mult, dar eu nu sunt din Romania, ci din Rep. Moldova, si traiesc intr-o zona care cu adevarat nu exista cablu nici romtelecom, nici moldtelecom (Moldova Telecom), nici alte iesiri pentru internet prin cablu, pentru ca este o zona turistica care nu are nevoie de internet si suntem vreo patru familii din aceasta zona cu copii, toti de varsta mea, din 98 de familii... deci, nu am alta solutie, decat stick-urile astea blestemate. Eu nu degeaba am intrebat pe TPU, pentru ca de as avea si eu cablu, as face totul singur, ( stiu cum ), dar eu am stick, si va intreb, exista vreo solutie pentru a face retea wifi avand internet orage?

| CataC a răspuns (pentru Victoras98):

Zi asa, blea. :)
Flashurile de internet e la Orange nu-s facute pentru wi-fi, sunt pentru uz personal. Au si asa semnal slab, n-ai cum sa-l amplifici in toata casa.
O solutie ar fi o oferta bussiness, da' nu iti renteaza decat daca ai bani sau pensiune turistica din care scoti bani. Vorbeste la Orange pentru detalii si preturi, sau vezi aici.
http://www.orange.md/? c=2&sc=27&l=1

| Victoras98 explică (pentru CataC):

Da, da bleahamuha laughing) xD; ehhh. mai bine ma duc sa vorbesc cu cei de la moldtelecom, daca nu vor sa sape cablu pina aici, ca eu am telefon moldtelecom, prin antena, nu prin cablu, dar totusi voi intreba, iar daca nu se poate de facut nimic, mai analizez putin varianta cu FlyBox-ul, desi are slabe sanse, daca nu merge nici varianta cu FlyBox, voi scrie cerere catre toate familiile din aceasta regiune turistica, sa cerem cablu pentru toti... in orice caz va multumesc la toti pentru ajutor...

| dudeman13 a răspuns:

Poate vrei sa spui cablu de internet, in fine... DA, trebuie sa iti iei un router daca casa este asa maaaaare eu zic sa iti iei doua routere (daca iti permiti), foarte important e faptul ca iti trebuie cablu pentru un router normal, un router costa 120-200 de lei.
sau mai sunt unele routere cu stick dar costa intre 200-350 de lei sarbatori fericite.

| Victoras98 explică (pentru dudeman13):

Salut stefjeff, multumesc ca ma ajuti, da tu ai spus ca foarte important este imi trebuie cablu pentru un router normal, ce fel de cablu? la internet sau?

| Abduco a răspuns:

Ai nevoie de un router, desigur dar pentru o casa cu trei etaje ai nevoie de unul foarte puternic si eventual pus la mijloc. Incearca sa cauti unul cu vreo 3 (poate si mai multe) antene externe. Recomand cisco.

| Victoras98 explică (pentru Abduco):

Pai bine, multumesc si cu routerul ce fac? ca nu este nici o retea de internet in afara de stickul meu Orange; care trebuie sa il conectez

| Abduco a răspuns:

Mai aveau unii gen Romtelecom (sory de exemplu laughing) un device in care bagai modemul si iti facea retea wi-fi... cauta pe net ca sunt chestii de genu

| Gabytzul199875 a răspuns:

Fara funda? -_-