| MaxKiller911 a întrebat:

Mi-a recomandat un prieten un AMD FX-6350, voiam sa va intreb si pe voi ce parere aveti,ca sa fiu sigur...
Voiam sa va intreb cum e cu racirea, daca se incinge prea rau.
Dau funda!

9 răspunsuri:
| MineIsLikeABridge a răspuns:

E un procesor bun mult mai bun ca i3 si de performantele unui i5 slab, dar la pret e perfect, nu se incalzeste repede, depinde de carcasa, de cooler daca e din stock sau daca e altu mai bun, cate ventilatoare are carcasa, temperatura camerei, dar daca nu ii dai overclock e bine, poti sa ii schimci pasta termoconductoare din pachetul lui, care vine atasata cu coolerul. Diferenta este de 5-10 grade darpoate fi si de 15 in anumite cazuri, dar nu e ceva sa zici wow sa prajit, la multile merge ok cu coolerul din stock happy

| MaxKiller911 explică (pentru MineIsLikeABridge):

Crezi ca voi putea rula Far Cry 3 sau Crysis 3 la ultra cu acest procesor si un Radeon HD7850 Dual-X 256 bit?

| MineIsLikeABridge a răspuns (pentru MaxKiller911):

Glumesti? O sa iti mearga si battlefield 4 3, far cry 3 fara probleme sau crysis 3, un an sau 2 iti vor merge toate jocurile aparute, daca ai rami destui, adica 8 gb sunt multi, sincer eu acolo ti-am zis ca fx 6350 e ca un i5 slab, daca ai bani, daca ai bani, nu te zgarci si ia un i5 4670 sau 4570 sau 3570k sau un fx 8350 il ti pana nu mai ai ce face happy dar daca vrei pc pentru gaming ii mai mult decat trebuie un fx 6350 e perfect te tine vreo 6 ani la jocurile care vor aparea. Imi zici si mie un pic cam ce ai vrea sa iti iei si am sa incerc sa te ajut. Dar cel mai bine alegeti procesorul/ placa grafica cu inima nu cu ce zice unu si altu.

| MineIsLikeABridge a răspuns (pentru MaxKiller911):

Sursa iti trebuie de minim 600w uite aicea una buna. In general o alegi dupa certificate http://www.mediadot.ro/......lus-bronze

La memori ram ia-ti kit de 2 o sa ai o viteza mai mare
Renunta la dvd rw, la ce o sa-ti trebuiasca? Poate doar la inceput sa instalezi win7 dar poti imprumuta, sau sa iei de la vechiul pc, sincer acuma carcasa poate fii reconditionata de tine, ma refer la cea pe care o cumperi, sa tai cu profesionalism, adica sa marchezi locul si sa gandesti de 3 ori inainte sa tai cum circula aerul si sa pui vent pe carcasa ideal ar fi cat mai multe, dar 2 sunt perfecte. Acuma bani sunt adevarata problema :) si nu uita, daca iti iei un cooler, altu decat cel din stok, ia-ti si pasta termoconductoare

| MaxKiller911 explică (pentru MineIsLikeABridge):

Pai nu pot lua de la cel vechi un DVD-Writer pentru ca este legat in sursa si nu-l pot scoate decat rupand firele...

| MineIsLikeABridge a răspuns (pentru MaxKiller911):

Ok, daca te ajung bani este perfect, chiar nu e nimic rau in a avea ceva in plus, o sursa de 650w e buna, daca iti iei una de calitate (ma refer si la firma si la rewiuri daca sunt bune ), te-as sfatui sa iti cumperi de pe pcgarage fiindca sunt mai ieftine si cand prinzi o oferta esti norocos, saptamana asta este cu 15% placi de baza (primesti voucher) din 7 pana in 14 la procesoare si dupa nu mai stiu happy

| supermamici a răspuns:

Procesoarele AMD sunt super OK nu au probleme cu incalzirea in majoritatea cazurilor coolerul stock este suficient si pentru a ii da un boost pentru overclock: http://bit.ly/13pFjmd. Vezi si parerea celor ce l-au cumparat acolo.