| IonutMarius96 a întrebat:

Salut! Mi-am făcut update la windows 10, am dat restart și după nu îmi mai intră în windows, îmi intră doar în bios, nu știu ce să ii fac, aveam windosul pe ssd și am observat când am vrut să bag windosul că nu îmi mai citește ssd-ul, îmi citește doar hardul, ce este de făcut? PC Gaming Asus.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ok iti vede doara HDD nu si SSD unde anume in BIOS? Te asigur ca bios vede si ssd, nu exista ce spui tu, doar ca nu-ti mai boot de pe el, pentru ca probabil is ceva probleme, dar nu cu PC-ul ci cu wind.

OK eu am ajutat pe cineva, dar am avut PC-ul in fata.Cum am spus era Dell, avea HDD cu wind 10.Am pus SSD din asta NVMe pe slot M.2 si exact ca si la tine nu il vedea.
Nu il vedea wind de pe CD, pentru ca eu scosesm HDD sa las doara ssd ala.
Am pus DVD cu wind 10, dau sa instalez, instaleaza daca ai unde, nimic.
Am incercat si eu sa vad in BIOS, am setata diverse chestii, nimic. Apoi am dat reset sau ceva genul asta la Bios sa meara la setarile initiale si nu am reusit nimic.
Aveam wind 10 pe DVD luat de pe net, deci nu luat de la Microsoft.Nu am reusit sa fac absolut nimic, nu stiam ce sa mai fac.
Apoi am citit pe net una alta, am ajuns si la Microsoft si unia spuneau ca trebuie Firmware bla bla la bios.
Ma gandii ia sa iau eu de la Microsoft o versiune mai nou de wind 10.Am dat sa iau,Microsoft are sa alegi unde anume sa downloadezi wind,am ales stik usb,au facut ei totu si rapid,am avut wind bootabil pe stick USB.
Bag sticku ala si dau sa instalez iar si ce crezi? A mers laughing desi arata inctiv,daca stii acolo unde alegi pe ce hard sa instalezi wind,erau alea inactive,totusi m-a lasat sa dau next si aparu ssd,am dat clik pe el si am instalat,merge cum am zis racheta.

Ok acu problema ta este alta,la mine n-a fost cum spui tu,dar banui ca tot problema de wind este.
De ce spun asta?
Eu la fel cand am cautat in bios miarata ca am ssd,nu mai stiu exact pe unde, dar sigur arata, deci bios vede orice device, chiar daca nu il vezi tu, sau nu il vezi unde esti tu invatat sa il stii ca este.

Tu ce wind ai si de unde ai luat? Cine ti-a facut acel stick bootabil? Fa cum am zis eu, intra la Microsoft pe webiste si ia de acolo.Iti arata ei pas cu pas ce sa faci, dar am zis atat trebuie sa faci sa alegi acolo la Microsoft pe ce vrei sa iei wind, tu alegi usb, iti zice sa introduci usb, dai click si restul face websitele lor, totu pana la sf si asa ai wind 10 f bun.
Fa asa si dupa incearca iar sa instalezi wind pe ssd ala.
Inca odata iti zic nu biosul nu vede ssd ci wind cel ai tu pe stickul ala.Iti garantez ca asa este, pentru ca tu cand vrei sa instalezi wind de pe DVD sau USB cauta prin PC stii ce zic, atunci cand spune ca initializeaza bla bla pana sa ajungi acolo sa alegi pe ce sa instaleze.

Deci wind de pe stickul tau nu-ti vede SSD pun pariu ce vrei.BIOS il vede, garantat.
Wind este cel care cauta in computer, apoi iti arata si te intreaba pe ce sa instalezi.Deci la tine wind nu-ti vede acel ssd, exact ca si in cazul meu
De aia tiam povestit cum am reusit eu sa instalez wind pe acel ssd m.2, nu vedea wind acel ssd nicicum, dar wind meu era f vechi de cand aparuse wind 10.

Poti tu sa setezi ce vrei in bios, wind tot nu il va vedea pentru ca atat poate acel wind ce il ai.
Fa cum zic, formateaza stickul ala iar, intra la Microsoft si ia wind din nou si incearca asa.
O sa mearga sigur.
Uite alta chestie.Eu inainte dea pune ssd ala, am instalt wind cel aveam vechi pe dvd si a mers, dar apoi cand sa downloadez chestii de la Dell, chestii support, sa iti verifice pc-ul ori la Intel sa fac upgrade la PCIE asta, nu mergea nici mort.

Stai ca acu miamintesc.Asus al tau trebuie sa aiba nu stiu ce,pfff am si uitat,eu folosesc Apple,am imac,ce zic doara am ajutat pe cineva sa-i fac pc desi nu am mai umblat cu pc cu wind de ani buni.

Deci ce zicea ca trebuie,era de la Intel chestia asta cu PCIe NVMe,trebuia sa aiba softu asta driver ceo mai fi,iar wind cel aveam eu nu avea asa ceva,ori chestii de genul asta.

Oricum am bajbait si eu,pentru ca am zis nu am mai deschis calculator cu wind de ani,de cand folosesc imac,de aia a trebuit sa caut pe net,discutii cu unu altul,am citit si asa am reusit.

Doar cu wind luat de le Microsoft versiune ceo au aia,doar asa a vazut ssd si am putut sa instalez.
Dar atentie,cum am zis,si cu stickul asta cu wind de la Microsoft,cand sa aleg unde sa instalez,erau alea inactive,adica a vazut ssd, dar era cenusiu laughing mi-am pus mainile in cap, zic nu se poate, nici asa nu merge.
Apoi cu mousu dau eu pe next si vad ca hata se activase toate alea acolo laughing asa i-am dat bicei, am pus si cum am zis racheta, asa functioneaza pc asta.
Unde pui ca a mai adus omu inca vreo 3 alte calculatoare, un laptop, sa-i pun pe toate wind 10.
La unu din ele, ce eu am folosit vreo 2 saptamani pana sa repar eu imacu meu, i-am pus deja wind 11, au zis ca e moca, asta pentru ca pc asta are licenta de wind 10 profesional si au zis e ok moca wind 11 pro, am pus si merge struna.

Incearca sa faci cum am zis cu wind luat de la Microsoft, trebuie sa mearga.
Nu mai umbla in bios ca nu rezolvi nimic.

7 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Pai windowsul e pe ssd de asta intra in bios nu are de unde sa booteze, verifica cablurile sa nu fi atins ceva sa fie hardul deconectat.

| relian a răspuns:

Dar de ce umbli cu 2 unitati de astea? Daca ai ssd lasa doara pe ala si aia e tot.
Hard discul ala te ajuta la ce anume? Nu te ajuta la nimic,scoate-l afara,aruncal, nu mai foloseste nici bnica harduri in ziua de azi, mai ales voi astia ce jucati jocuri.
Inseamna ca tu ai instalat windows pe HDD ceea ce e aiurea, dar tu stii.
Nu il mai vede pentru ca probabil nu ai la bios upgrade la alt firmware.
Cel mai indicat este sa scoti HDD ala sa il arunci la gunoi, lasi doara SSD, intri la www.microsoft.com cauti wind 10 download,iti spune ce sa faci,sa ai stik pas cu pas si iti pun aia wind moca pe acel stick.
Eu am facut o singura data un stick bootabil,dar acum am vazut si am facut la Microsoft,eu doara am bagat stickul si restul s-a facut singur.
Plus de asta cu wind luat de mine de mai stiu pe unde,aveam probleme,asa cum ai si tu, nu reuseam de exemplu sa pun SSD PCIe nul vedea nici mort.
Am luat wind de la Microsoft moca, mi-au facut ei totu pe stick, am bagat si bum merge struna.
Bine n-a fost pentru mine, am facut vreo cateva PC pentru ceva cunostinte.
Am scos HDD si am zis asta e gunoi :)) am pus ssd, am facut din caruta racheta :))

| IonutMarius96 explică (pentru relian):

Am un ssd de 256 și un hard de 2 tb, am windosul pe ssd, pe hard am jocuri, etc, și îmi vede doar hardul, nu și ssd-ul pe care am windosul, am încercat să bag win
și nu îmi apare ssd-ul, eu voiam pași în care puteam să acctivez ssd-ul din bios. Plm nu știu ce să îi mai fac.,

| relian a răspuns (pentru IonutMarius96):

PC-ul ce zic eu ca am reinstalat si ce am facut, avea HDD de ala cu disc SATA 7200 rpm, cu wind 10 original, venit cu pc si mergea ca melcu laughing
Eu i-am propus astuia a cui era sa ia un de asta ssd m.2, am gasit unu de 256 GB Samsung 970 evo plus, parca asa este, nou, am gasit pe Facebook cu 30$, am pus si racheta laughing din melc am facut racheta, nici nu ma asteptam la asa ceva.

Dar cum zici si tu nu stiam ce sa-i mai fac, si eu credeam ca din bios era problema dar nu-i de acolo, este din windows.
Revino daca reinstalezi cu wind cum am zis eu de la microsoft.Nu platesti nimic sa il iei pe usb este gratis.Bafta

| relian a răspuns (pentru IonutMarius96):

Ok iti vede doara HDD nu si SSD unde anume in BIOS? Te asigur ca bios vede si ssd, nu exista ce spui tu, doar ca nu-ti mai boot de pe el, pentru ca probabil is ceva probleme, dar nu cu PC-ul ci cu wind.

OK eu am ajutat pe cineva, dar am avut PC-ul in fata.Cum am spus era Dell, avea HDD cu wind 10.Am pus SSD din asta NVMe pe slot M.2 si exact ca si la tine nu il vedea.
Nu il vedea wind de pe CD, pentru ca eu scosesm HDD sa las doara ssd ala.
Am pus DVD cu wind 10, dau sa instalez, instaleaza daca ai unde, nimic.
Am incercat si eu sa vad in BIOS, am setata diverse chestii, nimic. Apoi am dat reset sau ceva genul asta la Bios sa meara la setarile initiale si nu am reusit nimic.
Aveam wind 10 pe DVD luat de pe net, deci nu luat de la Microsoft.Nu am reusit sa fac absolut nimic, nu stiam ce sa mai fac.
Apoi am citit pe net una alta, am ajuns si la Microsoft si unia spuneau ca trebuie Firmware bla bla la bios.
Ma gandii ia sa iau eu de la Microsoft o versiune mai nou de wind 10.Am dat sa iau,Microsoft are sa alegi unde anume sa downloadezi wind,am ales stik usb,au facut ei totu si rapid,am avut wind bootabil pe stick USB.
Bag sticku ala si dau sa instalez iar si ce crezi? A mers laughing desi arata inctiv,daca stii acolo unde alegi pe ce hard sa instalezi wind,erau alea inactive,totusi m-a lasat sa dau next si aparu ssd,am dat clik pe el si am instalat,merge cum am zis racheta.

Ok acu problema ta este alta,la mine n-a fost cum spui tu,dar banui ca tot problema de wind este.
De ce spun asta?
Eu la fel cand am cautat in bios miarata ca am ssd,nu mai stiu exact pe unde, dar sigur arata, deci bios vede orice device, chiar daca nu il vezi tu, sau nu il vezi unde esti tu invatat sa il stii ca este.

Tu ce wind ai si de unde ai luat? Cine ti-a facut acel stick bootabil? Fa cum am zis eu, intra la Microsoft pe webiste si ia de acolo.Iti arata ei pas cu pas ce sa faci, dar am zis atat trebuie sa faci sa alegi acolo la Microsoft pe ce vrei sa iei wind, tu alegi usb, iti zice sa introduci usb, dai click si restul face websitele lor, totu pana la sf si asa ai wind 10 f bun.
Fa asa si dupa incearca iar sa instalezi wind pe ssd ala.
Inca odata iti zic nu biosul nu vede ssd ci wind cel ai tu pe stickul ala.Iti garantez ca asa este, pentru ca tu cand vrei sa instalezi wind de pe DVD sau USB cauta prin PC stii ce zic, atunci cand spune ca initializeaza bla bla pana sa ajungi acolo sa alegi pe ce sa instaleze.

Deci wind de pe stickul tau nu-ti vede SSD pun pariu ce vrei.BIOS il vede, garantat.
Wind este cel care cauta in computer, apoi iti arata si te intreaba pe ce sa instalezi.Deci la tine wind nu-ti vede acel ssd, exact ca si in cazul meu
De aia tiam povestit cum am reusit eu sa instalez wind pe acel ssd m.2, nu vedea wind acel ssd nicicum, dar wind meu era f vechi de cand aparuse wind 10.

Poti tu sa setezi ce vrei in bios, wind tot nu il va vedea pentru ca atat poate acel wind ce il ai.
Fa cum zic, formateaza stickul ala iar, intra la Microsoft si ia wind din nou si incearca asa.
O sa mearga sigur.
Uite alta chestie.Eu inainte dea pune ssd ala, am instalt wind cel aveam vechi pe dvd si a mers, dar apoi cand sa downloadez chestii de la Dell, chestii support, sa iti verifice pc-ul ori la Intel sa fac upgrade la PCIE asta, nu mergea nici mort.

Stai ca acu miamintesc.Asus al tau trebuie sa aiba nu stiu ce,pfff am si uitat,eu folosesc Apple,am imac,ce zic doara am ajutat pe cineva sa-i fac pc desi nu am mai umblat cu pc cu wind de ani buni.

Deci ce zicea ca trebuie,era de la Intel chestia asta cu PCIe NVMe,trebuia sa aiba softu asta driver ceo mai fi,iar wind cel aveam eu nu avea asa ceva,ori chestii de genul asta.

Oricum am bajbait si eu,pentru ca am zis nu am mai deschis calculator cu wind de ani,de cand folosesc imac,de aia a trebuit sa caut pe net,discutii cu unu altul,am citit si asa am reusit.

Doar cu wind luat de le Microsoft versiune ceo au aia,doar asa a vazut ssd si am putut sa instalez.
Dar atentie,cum am zis,si cu stickul asta cu wind de la Microsoft,cand sa aleg unde sa instalez,erau alea inactive,adica a vazut ssd, dar era cenusiu laughing mi-am pus mainile in cap, zic nu se poate, nici asa nu merge.
Apoi cu mousu dau eu pe next si vad ca hata se activase toate alea acolo laughing asa i-am dat bicei, am pus si cum am zis racheta, asa functioneaza pc asta.
Unde pui ca a mai adus omu inca vreo 3 alte calculatoare, un laptop, sa-i pun pe toate wind 10.
La unu din ele, ce eu am folosit vreo 2 saptamani pana sa repar eu imacu meu, i-am pus deja wind 11, au zis ca e moca, asta pentru ca pc asta are licenta de wind 10 profesional si au zis e ok moca wind 11 pro, am pus si merge struna.

Incearca sa faci cum am zis cu wind luat de la Microsoft, trebuie sa mearga.
Nu mai umbla in bios ca nu rezolvi nimic.

| NLS a răspuns:

Ai umblat prin BIOS si ai dat Reset BIOS Defaults, sau ai modificat ceva pe la sectiunea de bootare? (trebuie sa fie selectat modul AHCI daca vrei sa vada SSD-ul)

Apare vreo eroare dupa ecranul de P.O.S.T?

Ai incercat sa reinstalezi Windowsul?

SSD-ul este SATA sau M.2? Daca e SATA, l-ai conectat si in alt slot?

Nu ai in casa un alt dispozitiv la care sa il testezi? (laptop, etc)

| Brizbriz a răspuns:

Windows update e doar o coincidenta, de fapt ai probleme cu ssd-ul, poti sa ii verifici mufa, panglica, alimentarea
scoate-le mufele si baga-le inapoi, daca tot nu merge, service sau cumparat altul

| libearcafan2002 a răspuns:

Put it in rice, astept funda