| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am pus recent 8GB la calculator ( 2 placute de 2GB de la corsair si 2 placute de la Samsung si le-am pus pe slotu 1 si 3 pe cele de la corsair si pe 2 si 4 pe cele de la Samsung)
Problema e ca acum cand aprind calculatorul incepe sa BIPAIE foarte urat si se blocheaza inainte sa mi se aprinda. Daca il sting de vreo 2-3 ori si-l aprind mi se aprinde dar tot cu bipait.
Se poate sa nu fi pus rami bine? sau care e problema?

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ce modele, mai exact? Fa-le o poza si pune-le aici. Ce placa de baza ai, ce procesor?

| NLS a răspuns:

Frecventa poate fi diferita, vor functiona toate placutele la frecventa cea mai mica.
Insa vezi sa nu ai cumva 2 dintre placi cu frecventa mai mare decat suporta placa ta de baza. (citeste manualul placii de baza, mai exact specificatiile tehnice. Le gasesti si pe net pe pagina oficiala a produsului - de pe site-ul producatorului).
Cum ti s-a zis mai sus, verifica in BIOS cata memorie iti vede. (poti vedea asta oricum si fara sa intri in BIOS, in ecranul de POST - (Power-on-self-test), adica in ecranul negru imediat dupa pornirea PC-ului)

Latenta trebuie neaparat sa fie identica, si voltajul
(daca e DDR3 ai problema asta, fiindva vine in mai multe variante de voltaj).

Si eu am in PC-ul actual firme diferite (2 de la Corsair si 2 de la KingMax
(imi placea firma din trecut, am mai avut KingMax pe fostele PC-uri, asta e singurul motiv pentru care am vrut sa le amestec) )
si functioneaza toate foarte bine din decembrie 2011.

| cfrtobias a răspuns:

Trebuia sa cumperi de la firma buna ca probabil nici nu iti va recunoaste doar pe cea potrivita nu amestecate

| Țoglă a răspuns:

Fixează ramii bine, intră în bios și vezi câți îți recunoaște din toți. PB nu-i acceptă unul din ei. Scoate-i pe rând și vezi care-i cu probleme.

| debarasator63 a răspuns:

Vezi ca trebuie sa aiba aceeasi frecventa si latenta toate 4.