| Ceapone66 a întrebat:

Salut prieteni,
M-am decis ca vreau un smartphone. Puteti sa-mi spuneti parerea voastra despre Samsung Galaxy S II, Iphone 4, Nokia N8, HTC Desire S? As prefera ca parerile sa fie doar de la cei care poseda unul dintre aceste telefoane. Va multumesc, o zi buna!

Răspuns Câştigător
| 0000anonim0000 a răspuns:

Samsung Galaxy SII merita toti banii, pe cand iphone4 e doar facut de Apple, si toata lumea are pentru. ca e "cool" nu pentru. ca ar fi bun, e clar sub galaxy sII, si e si foarte scump... n8 e un telefon bun ca specificatii, dar nu are android si nu poti sa il personalizezi si sa il modifici cum vrei tu, iar HTC desire s e doar un telefon frumos si atat(comparativ cu sII e mai slab). Deci... daca nu vrei un iphone4 doar pentru. ca e la moda(dar nimeni nu vede limitarile de soft si toate tampeniile facute de Apple pentru. marketing) sau Nokia n8 la care e totul ok, doar ca nu ai android si nu poti face o gramada de chestii fara ajutorul celor de la google, sau HTC desire s care e un telefon bun, dar inferior Samsung-ului, eu zic sa mergi pe galaxy sII, e mult mai fiabil. si daca ai grija de el, o sa iti si tina.
Sursa: am un xperia x10 de un an si ceva, si merge ca in prima zi. (sistemul android merge perfect, i-am pus gps offline, deci merge fara net, o gramada de aplicatii, si telefonul arata intact, fara zgarieturi, lovituri. ) Daca iti iei orice din cele enumerate mai sus, recomand o husa din silicon(da, stiu, strica total aspectul telefonului, dar crede-ma ca nu se zgarie deloc), si/sau o folie de protectie pentru. ecran. happy

8 răspunsuri:
| CapitanuSemafor a răspuns:

Samsung Galaxy S II e cel mai puternic si echipat telefon de pe fata pamantului, 1.2 Ghz, Dual-Core etc
iPhone 4 este mult mai slab si costa de 2 ori mai mult. Deci daca vrei sa arunci banii pe fereastra pe un Apple, nu ai decat, nu se merita fiindca nici macar nu este al 2-lea cel mai bun smartphone, eu zic ca e in top 5 si costa asa doar fiindca Apple isi permit sa ceara atat de mult, pentru ca multi fraieri il cumpara crezand ca este cel mai bun...dar nu nici pe departe.
Nokia N8 - ei bine, probabil te va tine bateria, dar camera de 12 MP ii ridica mult pretul, el fiind in esenta slab (700 Mhz 256 Mb RAM Single Core, e cam putin pentru pretul lui) si e chiar mai incet ca primul Galaxy S, sa nu mai vorbim de S II. E un telefon bun, dar pe langa Galaxy, nu se merita deloc.
HTC-ul - habar nu am, nu mi se pare o firma chiar asa de tare. oricum, Galaxy S II e mult mai bun ca el
O alta optiune ar fi Motorola Defy, are android, 800 Mhz, 512 Mb RAM, overclock la procesor pana la 1.2 Ghz, este mai bun ca primul Galaxy S, este rezitent la apa si e mult mai ieftinwinking Funda? big grin

| brandiburu a răspuns:

Nokia, ca si companie, sta sa moara, Symbian e cam distrus si se orienteaza catre Windows 7 pe noile terminale, nu catre Windows Mobile.
HTC poate sa te surprinda placut printr-un pret atractiv si performante aparent bune dar nu e chiar asa de stralucit. Nu odata s-au plans oameni ca au simtit cum ca au dat o caruta de bani degeaba.

Teoretic, cand vine vorba despre smartphone-uri, la aceasta ora cel putin, batalia se da intre Samsung si Apple. Samsung, in topuri, conduce destul de detasat (cel putin la partea de vanzari dar asta ar trebui sa spuna destule). Apple-ul e mai scump (toata lumea stie asta) si terminalele sunt destul de limitate. Una este sa ai Android cu jdemii de aplicatii gratuite, alta este sa trebuiasca sa platesti pentru aproape orice aplicatie. Pe de alta parte iPhone-ul mi se pare cum ca are acel "ceva" al lui, acea chestie care te face sa ii stergi ecranul de 100 de ori, numai sa nu aiba nici o pata pe el si se misca impecabil. De ecran ce sa mai zic?
Insa la partea hardware, Galaxy S II bate iPhone. Si il bate chiar bine.

In fine, decizia e a ta. Eu am recomandat intotdeauna sa se duca omul intr-un magazin, sa ceara ambele produse, sa se joace pe ele suficient de mult pana cand isi face o idee si sa isi aleaga ce crede ca i s-ar potrivi cel mai bine. Daca tot dai o gramada de bani, macar sa stii ca ti-ai luat ceva pentru care sa nu regreti ca ai dat banii.

| vlad_4846 a răspuns:

Ca performante si sistem de operare Nokia sare din schema.de la HTC ti-as recomanda sensation...i phone 4 nu prea imi place.e cel mai scump si sunt cateva modele care intr-adevar au probleme cu semnalul.ca performante e bun dar as prefera Samsung galaxy s II.are procesor mai puternic, ecran mare, subtire si cel mai marwe plus: ANDROID

e de departe cel mai bun sist de op.

dar mai sunt telefoane destul de tari:galaxy s apoi galaxy sl si un nou model galasy s plus lansat de putin timp cu procesor mai mare si acumulator de 1650 mAh.astea au cam aceleasi functii un minus ar fi ca nu are led sa blitz la camera. nu e de neglijat nici optimus black care imi place mai mult decat iphone(e subtire.ecran mare si are un g sensor care poate face multe chestii faine.)

mai e un telefon mai ieftin dar cu functii aesemanatore si cu procesor mai mic(de 800 Mhz)-Samsung galaxy ace si are de toate si asta seamana putin cu iphone costa cca 100 lei la mag online.

| kaBooMx a răspuns:

Grea alegere. Toate sunt telefoane exceptionale. Daca vrei un telefon cu o camer buna alege N8. Daca vrei un telefon pe care sa vezi filme, videoclipuri, clipuri pe YouTube iti recomand HTC Desire pentru ecranul sau mare. Pentru iPhone4 si Samsung Galaxy S II nu prea am cu ce sa le diferentiez. Ambele sunt cam la fel de bune. Samsung-ul este mai subtire decat iPhone-ul. Este alegerea ta! Eu i-am dat niste idei! Funda?

| DoctorulLove a răspuns:

Ce iti pot recomanda cu ce-a mai multa caldura este Nokia si HTC. Cele mai bune. Si Galaxy este bunicel, Iphone -ul nu este cine stie ce, in plus te usuca de bani pentru aplicatii.

| diclorofosfat a răspuns:

Am folosit Samsung Galaxy si e fain, nu pot sa zic ca nu e, dar mai tare imi place Iphone 4, adica galaxy are acelasi principiu, pina si aceleasi aplicatii, si cind vine vorba de asta eu zic mai bine Iphone

| catalin_8409 a răspuns:

Salut,
Samsung galaxy S II - e o alegere foarte buna
iphone 4 - am avut si eu si s-a cam dus
Nokia n8 - un telefon bun
HTC desire s - sunt cam defectaose
Daca as avea banii taihee hee cu siguranta as alege Samsung galaxy S

| alexandruv1999 a răspuns:

Salut. eu am un iphone 4 si ti-l recomand. este un telefon foarte performant si rezistent. defectul sau este antena de semnal care este acoperita de banda de metal. pentru a reduce problema poti sa-ti cumperi un bumper-case din plastic. P.S : daca ti-l iei iti recomand sa-ti faci update la 4.3.x numai daca l-ai luat din Romania si nu vrei sa il decodezi( sa functioneze cu orice cartela). sper ca te-am ajutat