| TheSeventhSin a întrebat:

Salut, puteti sa-mi spuneti si mie la ce ajuta a 3-a camera de la Iphone? (Telephoto, parca asa ii zice).
Ajuta la video sau/si la poze? Ma gandesc eu (dar nu sunt sigur) ca ar fi buna pentru focalizare, pentru pozele "potrait"

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Camera telephoto este conceputa special pentru distanta mai mare. Are distanta focala cu mult mai mare decat camerele standard, pentru a reusii sa faci o astfel de camera intr-un corp de 8mm trebuie sa pui camera in alt mod, si anume paralel cu corpul, nu perpendicular cum se pune in mod obisnuit. Ca sa directionezi lumina catre obiectiv, se folosesc niste oglinzi.

Pentru portret se foloseste camera de depth.

| NLS a răspuns:

Camera Tele ajuta la aducerea subiectului mai aproape, și prinde un unghi mai mic în imaginea finala.
Tele e mai exact un domeniu la obiectivele aparatelor foto, și reprezinta intervalul distantei focale a obiectivului... Cuprins între 100mm și pana la maximul zilelor noastre, undeva la 800mm...la obiectivele acelea imense, foarte lungi.

La iPhone (și smartphone uri in general) nu e necesar sa fie neapărat 100mm...pentru a se numi "tele".

Și 52mm, precum în cazul iPhone 12 Pro se poate numi "tele ".

Mai exista domeniul wide (sau standard) între 24 și circa 100mm la aparatele foto.
Și domeniul ultra wide, adica un unghi foarte larg, domeniul distantei focale fiind 8-24mm.
Cu un obiectiv ultra wide prinzi un cadru foarte larg, e ideal pentru fotografia de grup, sau pentru a prinde în cadru obiecte/monumente foarte mari... Cand nu te poți îndepărta suficient de ele, pentru a rezolva treaba cu un obiectiv wide de 35 sau 50mm.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Și da, un obiectiv telefoto ajuta și la portrete, pentru ca apropie și nu denaturează liniile drepte, precum obiectivele ultra wide.
Însă la fel de bine poți folosi pentru portrete obiectivul wide (standard) atâta ca trebuie sa te apropii mai mult de subiect, și asta face mai dificila separarea fundalului (acel efect de fundal blurat, datorat unei profunzimi mici de camp).

| TheSeventhSin explică (pentru NLS):

Si daca ar fi sa facem o comparatie intre Iphone 11 pro care are aceasta camera si cu Iphone 12 simplu care ar fi mai bun?
Cel putin in modul de portret.

| NLS a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Nu am văzut poze făcute cu 12 deocamdată, decat testele de pe net, dar dacă as vrea sa fac poze în condiții de lumina scăzută (seara târziu, în peșteri, biserici... ), as lua 12, iar altfel 11 Pro, pentru ca obiectivul de 52mm ajuta mult ca versatilitate (indiferent ca e vorba de portrete sau peisaje, e foarte util sa ai o imagine ușor mărită fără a face zoom).

| wexceptional a răspuns:

A 3-a e pentru focalizare ajuta la video mai mult dar si la poze are putini megapixeli e tertiara e vorba ca detaliile mici fac diferenta

| Maet6313 a răspuns:

Camera de telephoto e buna pentru zoom optic, adica sa apropie imaginea de senzor, face poze/video foarte clare la distanta mare; de asemenea ajuta si la pozele de tip portret