| nustiu57 a întrebat:

Salut! Recent mi-am cumpărat o cartelă SD. La început mergea ok, după câteva ore s-a închis telefonul. Când l-am deschis, am primit o notificare cum că "cartela lipsește", așa că am închis telefonul, am scos cartela, am pus-o la loc si după am deschis telefonul. După asta a mers bine, până când iar s-a blocat. Am făcut aceași procedură, dar nu a ieșit. Trebuia să reconectez (nu știu dacă așa se zice, dar trebuia sa fac același lucru pe care l-am făcut când am introdus pentru prima dată cartela, si da mi-am pierdut toate fișierele media) cartela in telefon, si asta am făcut. După aceea iar s-a închis telefonul și nu se mai poate deschide. Se blochează imediat ce îl pornești și trebuia să îi dau restart, sau își dădea el singur. Până la urmă am scos cartela din nou si acum nu pot să mai descarc nimic pe telefon + fac update uri la aplicații (îmi zice că am nevoie de spațiu, deși am o grămadă) si nu mai funcționează anumite aplicații. Țin să menționez că, atunci când m-am uitat la stocare (setări) îmi arăta că am 2 cartele. Ce fac?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Se numeste cardSD si nu cartela Sd, de cele mai multe ori acest card vine in slotul unei a doua cartele sau chiar are spatiu propriu, nu pot vorbi despre fiecare telefon in parte ca sunt 1000000 de modele.
Cum a spus si ipavel este nevoie sa formatezi acest card,daca nu ai reusit prin intermediul telefonului, atunci recomand sa il formatezi conectandu-l la un PC sau laptop, pentru PC ai nevoie de un cititor de carduri in timp ce majoritatea laptopurilor au integrat de fabrica acest card reader.
Dupa ce il introduci in cititorul de carduri, mergi pe el si il formatezi cu click dreapta >format> selectezi sa fie formatat exFAT
Daca este vorba de un telefon iphone este nevoie de alt tip de format al cardului!

Este posibil ca cardul tau sa nu fie ce trebuie pentru telefonul tau din mai multe motive, fie depaseste capacitatea maxima suportata pentru telefonul tau, fie cardul este defect!

| lpavel a răspuns:

Baga-l intr-un pc si formateaza-l in diferite formate, mai cauta un program pe net se vezi starea sanatatii a cardului! Cam astea poti face iar daca nu va merge atunci iei altul!