| nustiu57 a întrebat:

Salut. Recent am cumpărat o cartelă SD. La început nu avea nici o problemă, telefonul mergea normal, însă, la un moment dat, s-a închis brusc telefonul. Am închis telefonul, am scos cartela, am reintrodus o și după am deschis telefonul. Nu mai știu ce mi-a arătat pe ecran, dar știu ca trebuia sa reconectez cartela(nu știu dacă asa se zice) la telefon, asa ca am facut-o. Acum se pornește, dar se blochează după câteva secunde si trebuie să dau restart la telefon din nou, altfel rămâne așa sau își da restart singur. Acum i-am scos cartela, dar nu pot să descarc absolut nimic + să dau update la aplicații (îmi cere sa dezinstalez chiar dacă am spațiu o grămadă) și nu pot sa pornesc anumite aplicații. Țin sa mentionez ca, atunci când ma uit pe setările telefonului la stocare, îmi apar 2 opțiuni de cartele SD. Ce fac?

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Prin cartela SD banuiesc ca te referi o memorie externa.
Atunci cand aceasta are probleme de functionare, e normal ca telefonul sa genereze erori si sa nu o mai recunoasca.
Asta se intampla cand memoria SD e foarte ieftina (in traducere libera: de proasta calitate) sau cand nu face contact corespunzator atunci cand o introduci in telefon.
In aceasta situatie, dispozitivul mobil lucreaza doar cu memoria interna.
Aplicatiile genereaza erori intrucat ar putea exista fisiere pe cartela SD care sa lucreze cu acele programe.

Recomandat ar fi ca problema sa se rezolve separat de telefon.
Cu alte cuvinte, ai nevoie de un cititor de carduri (sau de un laptop prevazut cu cititor de carduri) la care sa conectezi memoria SD si sa transferi informatia pe pc/laptop, pentru ca acea cartela sa poata fi formatata.
Daca nu ai cititor de carduri, bagi cartela SD in telefon, iar cu un cablu de date conectezi telefonul la pc sau laptop, pentru a vedea daca detecteaza memoria externa si daca poti salva informatia de pe ea, pentru a fi ulterior formatata cartela de memorie.
Dupa formatare, informatia transferata pe pc/laptop poate fi recopiata pe cartela SD, pentru a testa daca eroarea mai exista sau nu.
Daca nu ai cunostinte IT, cel mai bine apelezi la un service GSM sau la o persoana care se pricepe sa te ajute.