| iSwag a întrebat:

Recomandati-mi un laptop care respecta cerintele:

Cerințele minime ale sistemului:
2 GHz procesor
1 GB RAMI (Utilizatorii Windows-ului Vista, 7 și 8 vor avea nevoie de 2 GB Rami sau mai mult)
8 GB spațiu disponibil în hard disk.
Plăci video care sunt capabile să suporte Shader versiunea 3.0.
Ultima versiunea disponibilă de Adobe Air
Microsoft.NET Framework v3.5.1.
DirectX v9 sau mai bună/nouă/mare.
Sistem de operare: Windows XP, Windows Vista, Windows 7 sau Windows 8. (Este disponibil și pentru Mac dar nu și pentru Linux)

Cerințele recomandate ale sistemului:
3 GHz procesor
2 GB RAMI (Utilizatorii Windows-ului Vista, 7 și 8 vor avea nevoie de 4 GB RAMI sau mai mult mai ales care sunt pe X64biți)
8 GB spațiu disponibil în hard disk.
Plăci video pornind de la GeForce 8800 sau echivalent cu acesta (GPU dedicat cu 512MB+ Memorie Video(VRAM))
DirectX v9 sau mai bună/nouă/mare.
Sistem de operare: Windows XP cu ultimul Pachet(ultimul Service Pack) insalat, Windows Vista cu ultimul Pachet(ultimul Service Pack) insalat, sau Windows 7/SP1
Microsoft.NET Framework v3.5.1, v4 sau v4, 5BETA
Ultima versiunea disponibilă de Adobe Air.

Ar fi destul sa le respecte pe cele minime. Imi puteti spune si un pret? Bugetul e maxim 3000 lei, nu imi trebuie ceva care sa faca si mancare, doar sa nu ia foc cand ma joc...

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Cu banii astia orice laptop va raspunde cerintelor, chiar si celor recomandate DAR la jocuri fara ceva pentru racire nu va rezista mai mult de 3 ore. Acum depinde si ce joc vei juca : cele vechi mai mult de 3 ore, cele noi mai putin si stai linistit un laptop NU ia foc cand se incalzeste ci pur si simplu se inchide! happy Bafta!

| iSwag explică (pentru lpavel):

Cerintele sunt copy-paste de la un joc :) http://forums.eune.leagueoflegends.com/board/showthread.php?t=620850

Oricum ma gandesc sa iau o chestie de-aia ca un suport care are un ventilator (are un verisor... nu prea ajuta dar sa fie in plus) si sa ma joc in balcon.

| lpavel a răspuns (pentru iSwag):

Cu acest joc te vei juca toata ziua! laughing) Cooler se cheama acea chestie de racit dar daca mesteresti tu ceva cu un ventilator adevarat va fi mai bun chiar daca sunetul va fi putin mai deranjant dar va fi mult mai bun!

| iSwag explică (pentru lpavel):

Credeam ca coolerul e doar acel ventilator de pe procesor, nu orice ventilator happy

Multumesc. happy

| lpavel a răspuns (pentru iSwag):

Tot cooler se cheama si ala, se mai cheama si cooling pad! Vei gasi in magazine cu amandoua nume...

| iSwag explică (pentru lpavel):

Ala are vreun efect? Sau doar estetic? Are un verisor de-al meu si nu prea se observa...

| lpavel a răspuns (pentru iSwag):

Ba se observa dar foarte putin incat nici nu iti dai seama dar totusi conteaza foarte mult! Dar cum am mai zis cel mai bine sa faci tu unul cu un ventilator mare, de ex care se folosesc la toalete... happy va fi mult mai bun ca un cooler!

| iSwag explică (pentru lpavel):

Habar nu am cum, dar o sa incerc happy

| lpavel a răspuns (pentru iSwag):

Daca nu vrei sa strici o masuta big grin faci o rama din scandura sau orice material pui ventilatorul in mijloc si gata!
Rama sa nu aiba nici fund si nici varf. Pe varf pui 2 sau 4 scandurele pe ce o sa stea laptopul asa ii va raci fundul laptop-ului, asta face si un cooler... nu e mare lucru vei vedea! big grin

| iSwag explică (pentru lpavel):

Ok, ori o sa ma curentez, ori o sa patentez "Fundul pentru laptop-uri"

Nu stiu cum as putea baga ventilatorul in priza totusi... o sa ma descurc, sunt roman totusi...

| lpavel a răspuns (pentru iSwag):

Orice ventilator are 2 cabluri, Tai capatul la un prelungitor big grin daca nu sti sa faci unul, legi firele apoi le izolezi cu o banda izoliera sa nu faca scurt circuit... cu montatul in acea rama te descurci happy

| iSwag explică (pentru lpavel):

Un cosgiuc, coroane si celelalte chestii costa mai putin decat un suport de-ala. Eu sunt genul de om care atunci cand isi curata tastatura mai ramane cu butoane, desi le-a pus pe toate laughing

| lpavel a răspuns (pentru iSwag):

Cred ca costa putin mai mult DAR de 1 milion de ori e mai bun, numai ca face zgomot mai mare happy

| iSwag explică (pentru lpavel):

Sa vad de unde "iau" un ventilator de-ala laughing

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta imi face cu ochiul: Lenovo Z50-70. Pe Altex e 2800. Are 8 gb de ram (arhisuficienti), o placa video buna pentru cat platesti si