| Shooter a întrebat:

Se poate scapa de Avertismentul privind drepturile de autor Youtube? Youtube are o functie unde poti verifica videoclipurile? Daca da, unde?

5 răspunsuri:
| alinaalin955 a răspuns:

Tu la ce te-ai referit? La notificari sau avertismente?
Daca ai mai multe notificari contul poate fi inchis.
La manager video iti apare in stanga notificari privind dreptul de autor. Daca nu apare inseamna ca totul este OK.
Mai complicat este cu reclamatiile privind dreptul de autor. Daca ti se face o reclamatie de la Warner Bros sau Paramount Pictures de exemplu sau de la alta companie atunci primesti avertisment.
Un avertisment expira dupa 6 luni daca in acest timp nu primesti alt avertisment. Poti primi doua avertismente, la al treilea contul este inchis.
La manager video, click in stanga pe setarile canalului.Tot ce ai acolo bifat trebuie sa fie cu verde, daca ceva este cu rosu nu este bine.
Pana expira un avertisment, dupa cum am spus 6 luni, nu ai voie sa pui clipuri mai mari de 15 minute, nu ai voie sa pui miniaturi personalizate.

| Shooter explică (pentru alinaalin955):

Asta stiam...Tocmai asta intrebat: se poate sa scap mai repede de avertisment?

| alinaalin955 a răspuns (pentru Shooter):

Nu.
De fapt poti face o cerere la cine te-a reclamat sa-si retraga plangerea impotriva ta.Eu am primit o reclamatie de la Paramount Pictures.Cum aveam eu sa le cer sa-si retraga reclamatia? Am asteptat un an deoarece a doua zi am fost reclamat de MGM sau nu mai stiu de cine.S-au adunat 6 luni + 6 luni, desi a fost doar o zi intre reclamatii.
De atunci nu am mai pus clipuri care nu-mi apartin pe Youtube.
Daca vrei poti sa-ti faci alt cont cu o alta adresa de email.
Daca nu ai prea multe clipuri le poti descarca si le pui pe noul canal.Bineinteles nu mai ai vizualizarile.

| Romanul_Adrian_1940 a răspuns (pentru alinaalin955):

Alina, să-ți explic situația mea, și rog mult să mă lămurești, de vei putea. În februarie 2013 am primit primul avertisment, în iunie același an, deci în intervalul de 6 luni, un al doilea avertisment. În decembrie 2013 îmi dispare cel primit în februarie, și rămân cu cel din iunie. Nu înțeleg nimic! Ei spun ca dacă primești un avertisment, după 6 luni îți expiră, dacă primești 3, ți se desființează contul. În schimb nu dau explicații privind eliminarea celor doua avertismente primite într-un interval de 6 luni. Din ceea ce mi s-a întâmplat mie, mă așteptam ca cel din februarie să expire în august și nu în decembrie, iar cel din iunie să expire în decembrie, ori pe acesta îl am și acum. Deci, răspunsul tău, 6 luni+6, nu prea se potrivește. Ce zici?!

| alinaalin955 a răspuns (pentru Romanul_Adrian_1940):

Nu stiu ce sa zic.Iti arata pe cat februarie l-ai primit. Poate se va implini un an si va expira. Oricum nu conteaza care avertisment a fost sters primul. Poate nu s-a facut un an. Poate este pe 26 februarie de exemplu.