| PrivesteCatreCer a întrebat:

Salut, stie cineva cat costa un hdd de 500, 15000 rpm?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu prea bine ma ce-s astea, si cum poti pune un HDD de server pe desktop, dar nu-i asa de usor cum spune in document, in primul rand s-ar putea sa nu ti-l suporte si multe altele, odata ce placa de baza nu e adaptata pentru asemenea situatii, stai calm, nu-i asa.
Nu te da expert unde nu esti, arata-mi fapt concret, deoarece eu nu am reusit sa fac sa functioneze inca asemenea pe un desktop. Serverul este server, am instalat zeci pana acum, stiu cum functioneaza, stiu principiul exact si toate celelalte.
O seara placuta!

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu exista hdd de 15000 rpm, exista doar 5400 rpm care e pentru laptop, 7200 rpm pentru desktop, si ssd care ar ajunge la 72000 rpm, recomand Samsung evo http://www.emag.ro/solid-state_drive_ssd_/c?ref=bc

| AlexDFY a răspuns:

Nu exista asa ceva, dar uite aici un hdd foarte bun de 500
http://www.pcgarage.ro/......iar-black/
sau
unul de 1: http://www.pcgarage.ro/......4mb-sv355/
Cod reducere pc garage: WA6S16MR

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mama ce de-a specialisti. Asta ce e mah, farfurie zburatoare?
http://www.pcgarage.ro/......ure-model/
@PCC: De ce ai vrea asa ceva? Sint inutile unui utilizator obisnuit. SSD + hard de 500 sau direct SSD de 480-500 daca ai bani.

| PrivesteCatreCer explică (pentru RAY):

Cum nu exista daca am eu unul?

| RAY a răspuns (pentru PrivesteCatreCer):

Nu stiam, credeam ca ssd e maximul tehnologiei in materie de harduri

| PrivesteCatreCer explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu am doua si vreau da vand unul d-aia am intrebat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Auzi ma specialistule : hdd pentru server!
Unitati de stocare server, cum d. il pui ma tu pe desktop avand SAS ca si conector?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru PrivesteCatreCer):

TU de fapt vrei sa vinzi un hdd de server, aia vrei tu, este de la 1900 ron in sus unul.

| PrivesteCatreCer explică (pentru anonim_4396):

Salut, care-i chestia cu hardurile astea, eu le-am cumparat din Anglia si nu prea mi-a dat multe detalii

| PrivesteCatreCer explică (pentru anonim_4396):

Da pentru cu ca nu am ce face cu ele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PrivesteCatreCer):

Sa intelegem ca erau furluate de undeva si le-ai luat la colt de strada?

| octav005 a răspuns (pentru RAY):

De unde pana unde un SSD are parte mecanica? ca sa aiba 72000 rotatii pe minut? UN ssd nu are motor, nu are platane. au niste celule, etc

| octav005 a răspuns (pentru RAY):

Exista doar HDD de maxim 7200 RPM

| RAY a răspuns (pentru octav005):

Nu are parte mecanica un ssd, ca si comparatie asa scria pe un ssd de la kinstop 10 ori mai rapid ca un hard de 7200 rpm, dar nu era asa, nu recomand kinston, a costat 200 de ron

| octav005 a răspuns (pentru RAY):

Pai este mai rapid, cu toate ca nu am incercat. dar eu merg tot pe HDD cu SATA 3 si sunt foarte multumit.