| best2000 a întrebat:

Tocmai ce mi-am achizionat un laptop nou si nu stiu cum rtebuie sa procedez cu bateria in momentul cand sunt acasa trebuie lasata in laptop sau scoasa? multumesc

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Eu o tin scoasa din laptop.Periodic cam la 3 saptamani sau o luna o bag in el pana se incarca 100% apoi il deconectez de la priza si merg pe baterie.Pana se descarca complet. Apoi il bag iar in priza si repet.Macar de 2 ori. Apoi o scot descarcata si repet iar ciclul peste 2-3-4 saptamani.Fac asta de 6 ani.

| AllinaDaniella a răspuns:

Buna,

Cel mai bine ii scoti bateria si il folosesti pe priza pentru ca altfel daca lasi bateria in laptop ea stand conectata la energia electrica va ajunge la momentul in care nu te va mai tine nici 5minute.O incarci la 100% si o scoti dupa din laptop.Cel mai sigur.

| darrio2007 a răspuns (pentru AllinaDaniella):

Bun raspunsul tau dar numai ca o scoti descarcata.Eu fac asta de 6 ani de cand am laptopul si a scazut timpul doar cu 10 min.Din 2 ore 30 min.

| AllinaDaniella a răspuns (pentru darrio2007):

Poate nu am fost inteleasa corect dar exact acelasi lucru care l ai scris tu mai jos am vrut sa-l exprim si anume ca odata incarcata bateria trebuie scoasa si folosit pe priza. Dupa, la un anumit interval de timp repetata ideea.

| darrio2007 a răspuns (pentru AllinaDaniella):

Tu n-ai inteles.Am spus ca scoti bateria DESCARCATA din laptop. Dupa 2-3 incarcari-descarcari.

| MarinaaLarisaa a răspuns:

Nu contează, dar nu ai de ce să o scoţi mai bine o laşi acolo, atunci când nu ai curent poţi sta pe laptop dacă ai baterie.

| OvidyuNicu a răspuns:

Bateria trebuie folosita. Daca tii tot timpul laptop-ul in priza, bateria se uzeaza prin nefolosire. Acelasi lucru este valabil daca scoti bateria si o pui deoparte. Bateria trebuie incarcata complet si descarcata complet periodic, macar o data pe luna.
Daca ai tendinta sa utilizezi laptop-ul, în principal stand la birou, utilizeaza complet bateria laptopului (ruleaza ciclu complet de descarcare-incarcare)si apoi reîncarca complet. Bateria este testata sa faca fata unui anumit numar de incarcari – descarcari, interval in care bateria inca isi pastreaza proprietatile aproape de optim. In general acest numar este de cateva sute (200 – 400 cicluri de incarcare – descarcare in functie de producator), insa producatorii nu fac publica, de obicei, aceasta informatie. Retine faptul ca de fiecare data cand conectezi laptop-ul la priza, cu bateria montata in laptop, se considera ca faci un astfel de ciclu de incarcare pentru baterie.

| Andr3i09 a răspuns:

Daca e incarcat poti scoate bateria, cum vrei tu

| darklyon95 a răspuns:

Lasata in laptop.