| Florin_Leca_1973 a întrebat:

Acum cateva zile am facut din graseala niste setari incorecte la placa video intregrata a procesorului AMD A8 7600 si cand il pornesc conectat la placa video integrata imi da eroarea Out Of Range, dar la cealalta placa video, cea dedicata merge ok.
Ce pot face?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intra in Safe Mode cu tasta F8 apasata in mod repetat. Seteaza placa video la minim si apoi restarteaza PC-ul.

| Florin_Leca_1973 explică (pentru Salontanul):

Am bios uefi, nici o sansa.

| Salontanul a răspuns (pentru Florin_Leca_1973):

Atunci intra in Safe Mode si dezinstaleaza driverul de la placa video.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa i lasi pe cei care se pricep sa faca, nu tu care nu stii nimic, acum poate ca ai defectat placa si trebuie sa cumperi alta. Succes.

| SilviaDulcik a răspuns:

Încearcă să dezinstalezi driver-ul pentru placa video integrată, cel mai bin dezinstalezi tot ce înseamnă AMD. Astfel o să se șteargă acel profil de rezoluție și alte setări grafice care le-ai aplicat greșit.

| LinxCont a răspuns:

Se porneste windows-ul in "Safe mode", dar nu chiar in "safe mode".

Se porneste in "Low resolution" sau in "VGA mode" apasand F8 in timpul pornirii.

(In windows XP dupa pornirea cu F8 apasat se alege "Enable VGA Mode" )
(In windows 7 dupa pornirea cu F8 apasat se alege "Enable low-resolution video (640x480)" )

http://www.lifewire.com/startup-settings-2618141
http://www.lifewire.com/how-do-i-start-windows-in-safe-mode-2624480
http://www.digitalcitizen.ro/......windows-10

Pornind in acest mod, windows-ul va porni normal, dar cu o rezolutie foarte mica, deci monitorul va functiona normal si se va putea alege rezolutia dorita.

| Florin_Leca_1973 explică (pentru LinxCont):

Am incercat, dar cand porneste in safe mode chiar daca sunt conectat la plana integrata imi zice ca nu e detectata

| LinxCont a răspuns (pentru Florin_Leca_1973):

Trebuie pornit in rezolutie joasa nu in safe mode. Daca se porneste in rezolutie joasa si nu se vede placa, poate ar trebui reinstalate driverele.

| xByte a răspuns:

Poti sa resetezi bios-ul, scotand bateria de pe placa de baza, si punand-o la loc.
P.S. De preferat sa scoti PC-ul din priza cand faci asta laughing