| Bogdanovici24 a întrebat:

AJUTOOOORRR! PC-ul meu de o vreme incoace se tot restarteaza singur si este foarte enervant.Il am de 3-4 ai si pana acum nu a facut asta niciodata. Automaticaly restart este debifata! Am observat caci doar atunci se restarteaza cand intru pe internet si il folosesc sau cand lucrez pe calculator.Nu stiu ce sa fac,va rog ajutati-ma care stiti,dau funda! P.S mi-am reinstalat windowsul dar tot se restarteaza, inainte de reinstalare se restarta cam in fiecare minut.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Salut din nou! Pana acum nu au fost caldurile actuale si orice problema de sistem poate avea sursa erorilor in oricare din componente. Sfatul meu e sa faci rost de alta sursa si sa vezi cum reactioneaza calculatorul. Nu am studiat in detaliu temperaturile maxime a fiecarui tip de procesor, dar stiu ca, din fabrica, ele au o anumita suportabilitate. In plus, in bios exista o optiune care sa-ti protejeze sistemul cand procesorul ajunge la o anumita temperatura si sa se inchida automat (caz de defectiune ventilator).
La mine facea exact ca la tine, si s-a dovedit a fi sursa. Am imprumutat alta, pentru a fi sigur ca ea e problema. Apoi necazul s-a mutat peste timp spre rami. Trebuie sa le verifici pe fiecare in parte, pentru a descoperi care din componente nu functioneaza corespunzator.

5 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca ti-ai reinstalat windows-ul si totusi se restarteaza imediat, s-ar putea sa nu fie o problema software, ci hardware. Ori procesorul nu e racit corespunzator si trebuie schimbat ventilatorul, ori sursa s-a suprasolicitat si nu mai face fata (probleme de electricitate, canicula de sezon), ori chiar ramii au o problema.
Recomand sa faci initial o curatare de praf in interiorul unitatii centrale. Umbla delicat cu piesele!
In cazul meu, problema s-a rezolvat schimband placuta de rami.
Daca ai 2 placute de rami, scoate una din ele si apoi vezi cum reactioneaza. Daca nu rezolvi astfel, le schimbi intre ele, pentru a vedea care e defecta.
Observa activitatea cooler-ului de pe procesor, sa vezi daca viteza e constanta. Nu atinge cu nimic ventilatorul de pe procesor, ci doar asigura-te ca se invarte normal.
Daca nici ramii, nici procesorul nu rezolva situatia, imprumuta o sursa pentru a te asigura ca ea e cea care pune probleme (pentru a nu cumpara degeaba una noua).
Mult spor!

| Bogdanovici24 explică (pentru dannyel86):

Am curatat tot PC-ul insa tot se restarteaza.In speedfan imi arata la GPU:max 70 de grade, CORE:vreo 50-60. Uneori abia imi porneste windowsu-l deoarece se tot restarteaza.AM PC: Procesor:Intel celeron 420 de 1.6 GHZ Placa Video:Nvidia geforce 7300 GS/7200SE.Pana acum nu mi s-a restartat asa NICIODATA indiferent de anotimp.Nu stiu ce sa mai fac. Ajutor!

| dannyel86 a răspuns (pentru Bogdanovici24):

Salut din nou! Pana acum nu au fost caldurile actuale si orice problema de sistem poate avea sursa erorilor in oricare din componente. Sfatul meu e sa faci rost de alta sursa si sa vezi cum reactioneaza calculatorul. Nu am studiat in detaliu temperaturile maxime a fiecarui tip de procesor, dar stiu ca, din fabrica, ele au o anumita suportabilitate. In plus, in bios exista o optiune care sa-ti protejeze sistemul cand procesorul ajunge la o anumita temperatura si sa se inchida automat (caz de defectiune ventilator).
La mine facea exact ca la tine, si s-a dovedit a fi sursa. Am imprumutat alta, pentru a fi sigur ca ea e problema. Apoi necazul s-a mutat peste timp spre rami. Trebuie sa le verifici pe fiecare in parte, pentru a descoperi care din componente nu functioneaza corespunzator.

| MaDaLiNoSt a răspuns:

SOLUTIA! nu mai folosi google chrome, sau schimba-ti browser-ul tau de networking. Eu am aceeasi problema. Eu folosesc Avast Safe Zone Browser, este asemanator cu chrome, dar nu mi-se restarteaza pc. FUNDA?

| ferry2323 a răspuns:

Verifica cu http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html programul asta la ce temperatura ai procesorul. Daca este 90 de grade trebuie curatat si pus pasta.

| trafikantw a răspuns:

Descarca trojan remover happy si scaneaza-ti pcu sau reinstaleaza windowsul happy bafta